SALARII PROIECT ERASMUS

Mesaj
Autor
atanasescum587
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 14, 2014 8:45 am

SALARII PROIECT ERASMUS

#1 Mesaj de atanasescum587 »

Buna ziua, ce contributii calculez pentru salarii echipa proiect Erasmus? in saga cum prind venituri de alta natura sau drepturi de autor?? multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SALARII PROIECT ERASMUS

#2 Mesaj de balazse »

Ca la orice salariat, de ce ar fi diferit?
Pentru cei cu drept de autor tot in fereastra "salariati" le treci.

atanasescum587
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 14, 2014 8:45 am

DEDUCERE PERSONALA

#3 Mesaj de atanasescum587 »

In programul pentru bugetari la calcul impozitului pe salarii cu vouchere de vacanta, daca cumulez suma , nu mai am deduceri personale , in edusal este separata baza de impozitare si salariatul mai beneficiaza de deducere, multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SALARII PROIECT ERASMUS

#4 Mesaj de tomac »

Norme la art.76 alin.1 CF
12. (1) În sensul art. 76 alin. (1) și (2) din Codul fiscal, veniturile brute din salarii sau asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor încasate și/sau contravaloarea veniturilor în natură primite ca urmare a unei relații contractuale de muncă, raport de serviciu, act de detașare, precum și orice sume de natură salarială primite în baza unor statute speciale prevăzute de lege, indiferent de perioada la care se referă, și care sunt realizate din:

a) sume primite pentru munca prestată ca urmare a contractului individual de muncă, a contractului colectiv de muncă, precum și pe baza actului de numire:

(i) salariile de bază;
(ii) sporurile și adaosurile de orice fel;
(iii) indemnizații pentru trecerea temporară în altă muncă, pentru reducerea timpului de muncă, pentru carantină, precum și alte indemnizații de orice fel, altele decât cele menționate la pct. 3 alin. (1), având aceeași natură;
(iv) recompensele și premiile de orice fel;
(v) sumele reprezentând premiul anual și stimulentele acordate, potrivit legii, personalului din instituțiile publice, cele reprezentând stimulentele acordate salariaților agenților economici;
(vi) sumele primite pentru concediul de odihnă, cu excepția sumelor primite de salariat cu titlu de despăgubiri reprezentând contravaloarea cheltuielilor salariatului și familiei sale necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum și eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă;
(vii) sumele primite în caz de incapacitate temporară de muncă;
(viii) valoarea nominală a tichetelor de masă, tichetelor de creșă, voucherelor de vacanță, acordate potrivit legii;
(ix) orice alte câștiguri în bani și în natură, primite de la angajatori de către angajați, ca plată a muncii lor;
Norme la art. 77 CF
13. (1) În sensul art. 77 din Codul fiscal, deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală se acordă pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcția de bază, în limita venitului realizat.

Deducerea personală este stabilită în funcție de venitul brut lunar din salarii realizat la funcția de bază de către contribuabil și numărul de persoane aflate în întreținerea acestuia.
Întrebare - de ce acele vouchere nu ar trebui să influențeze deducerea de bază? Care ar fi temeiul legal pentru o eventuală excepție la ceea ce am citat eu, raportat la situația dvs?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns