Concediu medical in perioada de somaj tehnic

Mesaj
Autor
bardasa
Mesaje: 37
Membru din: Vin Mar 04, 2016 11:23 am

Concediu medical in perioada de somaj tehnic

#1 Mesaj de bardasa »

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: aflat in somaj tehnic, un angajat aduce concediu medical (perioadele celor doua se suprapun perfect). Cum va fi platit angajatul, de catre angajator pe baza concediului medical, urmand ca acesta sa-si recupereze sumele din BASS sau in baza indemnizatiei de somaj tehnic? De asemenea, cine va plati contributiile datorate, angajatorul din fonduri proprii sau din suma primita de la Buget pentru somajul tehnic, dupa ce vireaza salariatului indemnizatia neta?

Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu medical in perioada de somaj tehnic

#2 Mesaj de paturcai »

OUG 158/2005 prevede in art. 16 alin. (1) ca asiguratii a caror incapacitate temporara de munca a survenit in timpul concediului de odihna sau al concediului fara plata beneficiaza de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, concediul de odihna sau fara plata fiind intrerupt, urmand ca zilele neefectuate sa fie reprogramate.
La fel se poate suspenda si somajul-tehnic; COncediul medical are intaietate, ca sa spun asa.
Pe cale de consecinta in Revisal se inceteaza suspendarea contractului individual de munca. Data incetare suspendare este prima zi de concediu medical.

Drepturi de proprietate intelectuala:
https://www.fiscalitatea.ro/concediul-m ... ist-20257/
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns