ore weekend munca în schimburi

Mesaj
Autor
mihalcea94
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 09, 2006 12:00 am

ore weekend munca în schimburi

#1 Mesaj de mihalcea94 »

buna seara,
va rog frumos sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
intr-0 luna cu 160 de ore lucratoare un salariat care lucreaza in 3 schimburi , intr-o sambata a efectuat 8 ore schimbul I, iar luni seara a fost schimbul III ( a avut liber 48 de ore consecutive ).
mentionez ca in cim programul este 8ore/zi, 40 de ore/saptamana
la sfarsitul lunii s-au acumulat 168 de ore.
cum se platesc cele 8 ore din weekend, in afara de 5% spor negociat pentru astfel de ore.
va multumesc !

cu stima,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ore weekend munca în schimburi

#2 Mesaj de tomac »

Ca ore suplimentare. Cu procent de 175% dacă cele 8 ore suplimentare sunt lucrate într-o zi alta decât sărbătoare legală și dacă pentru ele nu i se acordă o zi liberă în următoarele 30 de zile.
Dacă i se acordă o zi liberă în următoarele 30 de zile, atunci procentul este de doar 75%.
Dacă cele 8 ore suplimentare sunt realizate datorită muncii în zi de sărbătoare legală, procentul va fi de 200% dacă nu i se acordă zi liberă sau de 100% dacă i se acordă o zi liberă în următoarele 30 de zile.
În statul de salarii din SAGA pentru introducerea orelor suplimentare procedați astfel:
- în statul de salarii al lunii respective, vă poziționați pe numele persoanei și apăsați "Modific"
- apăsați butonul "Detalii" din dreapta-mijloc a ecranului cu salariații din stat
- completați la "Ore suplimentare 1" sau "Ore suplimentare 2" numărul de ore suplimentare și procentul apoi salvați.

Vă rog să nu mai postați aceiași întrebare în mai multe subiecte.
Ați pus întrebarea și în mesaj privat și ați postat într-un topic mai vechi și ați și deschis un topic nou.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mihalcea94
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 09, 2006 12:00 am

Re: ore weekend munca în schimburi

#3 Mesaj de mihalcea94 »

nu ar trebui sa facem diferenta dintre orele lucrate in program normal de lucru, adica 8 ore/zi, 40 de ore/saptamana ( de luni pana vineri) si cele din repausul saptmanal?
codul muncii spune ca sunt ore suplimentare cele lucrate in plus fata de programul normal de lucru de 40 de ore ( de luni pana vineri)
tot codul muncii spune cand se lucreaza in weekend se acorda spor de weekend si 48 de ore consecutive liber, dar nu face precizarea ca se platesc cu cel putin 175% .
mentionez ca salariatul a fost liber cel putin 48 de ore consecutive ( de sambata de la ora 14.30 pana luni seara la 21.30 cand a intrat in schimbul III).
am intrebat si pe avocatnet.ro
iata raspunsul:

Cornel Vasile ( consilier juridic) a scris:

Se platesc normal plus sporul negociat.

Utilizator:
20:32, 2 Decembrie 2020

dar sunt 8 ore in plus fata de nr. de ore lucratoare din luna.
nu se considera ca fiind ore suplimentare, care ar trebui sa se plateasca cu cel putin 175%?

va multumesc !

Ultima modificare: Miercuri, 2 Decembrie 2020


Cornel Vasile
Consilier juridic
06:36, 3 Decembrie 2020

Munca prestata in zilele de sambata sau duminica nu constituie munca suplimentara ci munca in zilele de repaus saptamanal

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ore weekend munca în schimburi

#4 Mesaj de tomac »

Nu, nu ar trebui. Orele suplimentare sunt cele muncite în plus față de cele legal lucrătoare.
Dacă luna are 160 de ore și din pontaj rezultă că a lucrat în total 168 ore, înseamnă, logic, că are lucrate 8 ore suplimentare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns