spor de lucru

Mesaj
Autor
popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

spor de lucru

#1 Mesaj de popm408 »

Buna ziua,
am urmatoarea situatie: un angajat lucreaza simbata 8 ore si duminica 8 ore ptr aceasta i se acorda luni liber si marti liber . De asemenea cf codului muncii ar trebui sa i se acorde un spor de lucru , care a fost stabilit de administrator de 1 % ptr orele lucrate simbata si duminica . Unde se introduce acest spor de lucru in statele de plata din SAGA ? sau este suficient doar liberele ?

stuparui
Mesaje: 113
Membru din: Vin Apr 21, 2006 12:00 am

Re: spor de lucru

#2 Mesaj de stuparui »

maiculita...... 1 % ? asa mult ? :lol: configurare salarii, sporuri permanente; de obicei orele suplimentare se platesc dublu; in acest caz salariatul lucreaza tot 5 zile pe saptamana dar distribuite altfel. Dupa parerea mea nu sunt ore suplimentare caci suplimentar este timpul lucrat peste timpul de lucru normal, nu ?

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: spor de lucru

#3 Mesaj de popm408 »

pai tocmai asta este problema , cf codului muncii art 132 alin 2,3 salariatii care lucreaza simbata si duminica dar nu ca ore suplimentare vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin ccm sau cim ,iar acest spor nu este permanent ci numai daca lucreaza simbata si duminica si se aplica la orele lucrate simbata si duminica deci nu stiu cit sa fie acest procent ca sa fie bine ptr ITM si cum il introduc?

liana
Mesaje: 18
Membru din: Joi Iun 04, 2009 12:00 am

Re: spor de lucru

#4 Mesaj de liana »

eu l-am pus la alte venituri
asfel se evidentiaza separat
am avut control de la itmb si s-au declarat multumiti

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: spor de lucru

#5 Mesaj de popm408 »

liana,dar ce procent ai dat?

dobrea915
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 10, 2007 1:00 am

Re: spor de lucru

#6 Mesaj de dobrea915 »

Buna seara,

Eu am avut control de la ITM miercuri si am avut aceeasi problema cu sporul de week-end. Firma este de comert si in CCM la nivel comert scrie ca pt orele de week-end se acorda un spor de 10% sambata si 15% duminica.

I-am demostrat ca au fost calculate si introduse la ore suplimentare sau alte venituri, iar raspunsul a fost sec "nu, trebuie sa apara separat pe stat ca si sporuri de week-end".

Acestea se calculeaza in fct de orele lucrate, nu pot fi introduse ca si sporuri permanente, deci cum le putem introduce??

Multumesc,
Anca

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: spor de lucru

#7 Mesaj de popm408 »

de unde a scos acele procente de 10% si de 15 % ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: spor de lucru

#8 Mesaj de tomac »

Nu există stabilit procent legal. Art.132 din codul muncii nu stabilește sporul și nici baza de calcul a acestuia.
De asemenea cerința de a evidenția un spor sau altul într-o coloană distinctă în statul de plată nu are suport legal. Nu inspectorul ITM sau cei de la ITM stabilesc formatul sau conținutul statului de salarii. Acesta este stabilit prin OMFP 3512/2008. Statul generat de SAGA respectă cerințele din acel ordin.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: spor de lucru

#9 Mesaj de popm408 »

este f corect insa vin cei de la ITM cu tot felul de prostii si angajatorii pun botul .Eu am introdus la configurare salarii , la sporuri , am denumit spor de weekend, iar apoi in meniul de salariati am dat acest spor de 1 % , la cei care lucreaza in weekend , considerindu-l permanent atita timp cit lucreaza la punctul de lucru care este si specificat in CIM

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

CV-uri

#10 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un CV european completat. Stiu ca cer prea mult dar cu siguranta cineva are asa ceva. Multumesc mult si o zi buna in continuare. :)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: spor de lucru

#11 Mesaj de septimiuv »

incearca pe google
pe bestjobs, pe ejobs, pe toate jobs-urile de pe net

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: spor de lucru

#12 Mesaj de fagarasa176 »

Uite incearca la EuroPass e super tare si'l poti apoi descraca in orice format doresti
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: spor de lucru

#13 Mesaj de balteanuc692 »

Spetza:
Orar 10-22. In pontaj angajatul e trecut cu 12 ore. I se impune angajatului sa vina la 9:30 si sa plece dupa ora 22, dupa ce face actele... etc, asta inseamna cel putin o ora, deci pleaca pe la ora 23. Aceste ore in plus nu sunt in pontaj, este corect? I se pot imputa angajatorului ore suplimentare neplatite? :?:

Scrie răspuns