2 CIM 1 ANGAJATOR

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

2 CIM 1 ANGAJATOR

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua.
Intrebarea mea ar fi daca se pot face 2 contracte de munca pentru o persoana, la acelasi angajator si pe aceeasi functie, unul de 8 ore si altul de 4 ore?
Am medici angajati cu norma intreaga si ar trebui sa le mai fac un contract cu norma partiala, dar pe exact aceeasi functie...diferenta ar fi ca lucreaza pe norma intreaga in clinica, si pe partial pe spitalizare de zi (in spital), dar in aceeasi cladire....
Va multumesc mult si anticipat :).

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#2 Mesaj de danilevicis »

Da, se poate.
Art. 35(1) din codul muncii. Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator,in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea
In reglementarea anterioara a codului muncii articolul avea continutul: " Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea".
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#3 Mesaj de alexoaiac »

Asa mi se pare si mie logic, insa am sunat la vreo 3 de la camera de munca, si am avut 3 raspunsuri diferite:
1. sa fac act aditional (de parca as putea depasi norma intreaga intr-un contract de munca....) :roll:
2. la o firma nu poti avea 2 cim pentru 1 persoana (nu prevede codul muncii.....) pe urma, cand si-a dat seama ca se poate, conform legislatiei, si-a dat cu parerea ca se poate, dar pe 2 functii diferite sau macar pe sedii diferite.
3. se poate numai pentru sedii diferite.
Toate astea, desi textul legii nu mentioneaza nimic din aceste variante...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#4 Mesaj de herganiec »

să încercaţi să faceţi D112, o să vedeţi că nu se acceptă 2 CIM la acelaşi angajator pe aceeaşi funcţie decât cumulat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#5 Mesaj de tomac »

Ce vorbesti? Dar in sectiunea B ai incercat?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#6 Mesaj de herganiec »

am incercat chiar acum, in variantele de acum se poate sa ai 2 CIM la acelasi angajator. Am avut cazuri in februarie 2011 cand am vrut sa fac asa si nu se putea si a trebuit sa le cumulam veniturile pe un singur contract si la unul sa renuntam. De atunci nu am mai verificat.
Acum se pare ca merge si asa in D112.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#7 Mesaj de tomac »

A mers tot timpul :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#8 Mesaj de herganiec »

:o si de ce nu mi-ai spus ? :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#9 Mesaj de tomac »

Pentru că nu m-ai întrebat niciodată :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
curtaa727
Mesaje: 61
Membru din: Lun Ian 26, 2009 2:00 am

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#10 Mesaj de curtaa727 »

In varianta actuala a REVISAL-ului nu vei putea completa 2 contracte la o singura persoana! Am incercat eu sa fac asa ceva si mi-a dat mesaj ca CNP-ul exista de 2 ori. Si nu il puteam incarca pe site!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#11 Mesaj de balazse »

Incearca variante descrisa aici (postare 15 Iun 2011 07:56):
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... cte#p89553

petykec
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 30, 2019 2:10 pm

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#12 Mesaj de petykec »

Buna ziua,
Am un angajat caruia I se desface contractual de munca dar peste 3 zile se razgandeste si revine.Desfac primul contract iar dupa 3 zile ii fac un contract nou. Cum se face decl 112 in acest caz? Dar data intrarii in categoria de asigurat si data iesirii din categoria de asigurat cum trec, fiind vorba de 2 contracte (una inceteaza, alta incepe)?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: 2 CIM 1 ANGAJATOR

#13 Mesaj de septimiuv »

Lasă programul să completeze informațiile în declarație. Nu-ți mai bate capul.

Scrie răspuns