concediu fara plata

Mesaj
Autor
bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

concediu fara plata

#1 Mesaj de bardoczie27 »

Buna seara,
Am cautat pe forum peste o ora, dar n-am gasit raspuns clar pt inrebarea mea. Daca un salariat a fost o singura data numai 3 zile la concediu fara plata trebuie transmis la revisal? :?
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#2 Mesaj de herganiec »

eu cred ca da. nu este precizata perioada deci.. si o zi daca e in CFP trebuie transmis.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu fara plata

#3 Mesaj de tomac »

de ce? că m-ai făcut curios.
eu zic că este posibil să nu se transmită.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#4 Mesaj de herganiec »

păi nu e întrerupere la vechime ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: concediu fara plata

#5 Mesaj de galz845 »

..se transmite revisal daca s-a facut act aditional pentru consemnarea suspendarii pe durata CFP...zic eu...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#6 Mesaj de herganiec »

la ce act adiţional te referi? un angajat care vrea câteva zile de CFP face o cerere în sensul acesta se aprobă de firmă şi gata. această cerere aprobată o pun şi la dosarul personal al angajatului(copie) şi operez în revisal apoi transmit. eu cel puţin aşa înteleg traseul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: concediu fara plata

#7 Mesaj de eugen01 »

Art. 54. - Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Stiu ca a mai fost discutata problema.Dar nu gasesc topicu'.Doar am scos la vedere articolul "incriminat".Procesul, din cate stiu eu, incepe cu o cerere ce in mod normal se aproba.Nu cred ca e nevoie de decizie a admin...deci nici de act aditional.Desi, sunt de parere ca sintagma "sau pentru interese personale" justifica inregistrarea si transmiterea Revisal.
(nu vorbim de situatii expres prevazute in lege gen evenimente in familie)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#8 Mesaj de herganiec »

exact. aşa înteleg şi eu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu fara plata

#9 Mesaj de tomac »

Operarea în revisal nu se face în baza unei simple cereri. Orice modificare a datelor din REVISAL trebuie să fie bazată pe documente ce produc efecte juridice: decizii, acte adiționale, contracte. O simplă cerere nu produce întotdeauna efecte juridice.
Dar, revin la întrebarea mea: de ce crezi că trebuie raportat în revisal orice concediu fără plată? Motivația cu vechimea nu e relevantă și nici nu are nimic de-a face cu revisal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: concediu fara plata

#10 Mesaj de eugen01 »

art.3 alin.2 din HG 500:
Registrul se completează în ordinea angajării si cuprinde următoarele elemente:
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu exceptia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;

Presupun ca CFS este o situatie de suspendare, mai speciala cei drept (implica acordul partilor).Presupun ca are relevanta pentru plata/calculul contributiilor sociale.
Ultima oară modificat Mie Oct 26, 2011 10:31 am de către eugen01, modificat de 2 ori în total.

ferenczg831
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:00 am

Re: concediu fara plata

#11 Mesaj de ferenczg831 »

Pe blogul Saga software am gasit urmatoarea precizare:
Atenție! ....... La fel, pentru cei ce au concediu fără plată, mai mare de 30 de zile, se va completa starea de suspendare și se va retransmite registrul.
Dar nu gasesc in lege unde scrie, doar acel .... poate fi suspendat....
In alta parte (acum nu-l gasesc, dar il mai caut) am citit ca cererea de cfp aprobat constituie o intelegere intre parti, pa baza caruia trebuie facuta suspendarea. Asa ca sunt in ceata.......

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: concediu fara plata

#12 Mesaj de eugen01 »

Dupa cum se aminteste si pe blog e vorba de CCMUN:
Art.61
(2) Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.
(3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu fara plata

#13 Mesaj de tomac »

Da, chiar dacă cererea e înțelegere între părți, nu înseamnă că se suspendă. Chiar și așa codul muncii spune: poate fi suspendat, nu spune că se suspendă automat.
Deci, pentru a fi suspendat, corect ar fi ca în regulamentul intern sau contractul de muncă să existe prevederi exprese legate de suspendarea sau nu a contractului pentru cazurile de concediu fără plată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#14 Mesaj de herganiec »

Art. 51. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din initiativa salariatului, în următoarele situatii:
d) concediu pentru formare profesională;
(2) Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situatia absentelor nemotivate ale salariatului, în conditiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum si prin regulamentul intern.
Art. 54. - Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părtilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale

Art. 153. - (1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileste prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.


asta e un model de decizie pentru suspendarea CIM in cazul concediului fara plata, care trebuie dusa la ITM.(sau ma rog o duceam pana anul trecut)


CFP (art.54)
SC ...................................................
Sediul .............................................
Reg.Com. ......................................


DECIZIA NR.....................
Data ..........................


Administratorul SC ................................................................................
..............
dl/d-na..............................................................................
;
Având în vedere cererea înregistrata sub nr...................din data.................... prin care dl/dna.........................................................având functia de ............................. solicita un numar de.................... zile concediu fara plata pentru( motive) ............................................................................................................................
...........................................................................................................................
În baza art. 54 din Codul Muncii
În temeiul prevederilor Legii nr.31/1990 privind societatile comerciale si a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv al societatii,


D E C I D E:


Art.1. Începând cu data de ............................... se suspenda contractul individual de munca al d-lui/d-nei..................................................................... având functia de .......................................... în cadrul societatii, conform art.54 din Codul Muncii
Art.2. Cu ducerea la îndeplinire a prezentei se însarcineaza dl/d-na ............................................................................ si se comunica celui în cauza.

ADMINISTRATOR,
L.S.




sau

Legislatia prevede introducerea in REVISAL a tuturor perioadelor de suspendare, cu exceptia celor care au la baza un certificat medical. Inregistrarea se face in termen de maxim 20 de zile de la data suspendarii. Astfel, daca CIM este suspendat chiar si pentru o zi, aceasta zi se completeaza in REVISAL si se transmite catre ITM.

Art. 3
2 Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
h perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale.
Art. 4
1 Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. 2 se face dupa cum urmeaza:
c elementele prevazute la art. 3 alin. 2 lit. h se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu fara plata

#15 Mesaj de tomac »

Parcă vorbim despre chestii total separate.
Eu mă repet: suspendarea contractului nu este obligatorie, este opțională. Devine obligatorie, numai dacă prin contract de muncă aplicabil sau un alt act, de exemplu, regulamentul intern, se prevede explicit că se suspendă contractul pentru astfel de chestiuni. Dacă există o astfel de prevedere explicită, atunci se întocmește act adițional și se raportează în revisal, altfel, nu. Pentru că salariatul beneficiază de un drept, iar angajatorul și angajatul nu au convenit la suspendarea contractului. Aprobarea cereri de concediu nu face altceva decât să aprobe un drept al salariatului nu să și ducă automat la suspendarea contractului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns