Fond de handicap

Mesaj
Autor
gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Fond de handicap

#16 Mesaj de gherghelescur »

Cum calculez 30% din nr de salariati, pt a afla cate persoane cu dizabiliati trebuie sa angajez?, ma refer cum se aproximeaza daca imi da spre ex 1,2?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fond de handicap

#17 Mesaj de fagarasa176 »

Pai angajezi 1 si 0.2 din al doilea :lol:
Glumeam.
Rotunjiti
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Fond de handicap

#18 Mesaj de gramac921 »

il angajeaza pe fiu-so de gradinita :lol:

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Fond de handicap

#19 Mesaj de gherghelescur »

pai asta e ,cum rotunjesc? in favoarea sau in defavoarea mea, adica daca imi iese 1.2 oameni, e suficient unul?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fond de handicap

#20 Mesaj de fagarasa176 »

Pana acuma cum rotunjeai?
Ce este sub 0.5 in jos si ce este peste 0.5 in sus
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fond de handicap

#21 Mesaj de eugen01 »

"Rotunjirile : Contributiile se rotunjesc aritmetic (daca partea zecimala >= 0.5, se adauga 1 la partea intreaga)"
Sursa: ANAF . Structura D 112

(adicatelea...mare atentie la acel mai mare sau egal;sa nu cumva 0.5 sa para ca un dosar intre doua birouri) :roll:

samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

Re: Fond de handicap

#22 Mesaj de samoilac »

buna ziua,

societatea noastra achizitioneaza de la btm solution-Timisoara .sunt f.seriosi

tel 0772072398
fix 0242344455

opricanc220
Mesaje: 23
Membru din: Mar Ian 29, 2013 1:02 pm

Re: Fond de handicap

#23 Mesaj de opricanc220 »

ORDIN nr. 590 din 12 noiembrie 2008 privind aprobarea Instructiunilor pentru aplicarea art. 78 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 817 din 5 decembrie 2008

ART. 2
(1) Numarul de angajati care se ia in calcul este numarul mediu de angajati din luna.
(2) Se determina numarul mediu lunar de salariati din fiecare luna ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, inclusiv zilele de repaus saptamanal, zilele de sarbatori legale si alte zile in care, potrivit dispozitiilor legale, nu se lucreaza, impartita la numarul total de zile calendaristice. In efectivele zilnice nu vor fi inclusi salariatii aflati in concediu fara plata, cei aflati in greva, cei detasati la lucru in strainatate si nici cei ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate. Pentru fiecare zi de repaus saptamanal sau de sarbatoare legala se vor lua in calcul efectivele de salariati din ziua lucratoare precedenta, cu exceptia persoanelor al caror contract individual de munca a incetat in acea zi.
(3) Salariatii care nu sunt angajati cu norma intreaga vor fi inclusi in numarul mediu proportional cu timpul de lucru prevazut in contractul individual de munca.
ART. 3
Procentul de 4% rezultat conform legii va fi un numar format din doua zecimale, care se va inmulti cu 50% din salariul minim brut pe tara stabilit prin hotarare a Guvernului in vigoare in luna pentru care se plateste.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Fond de handicap

#24 Mesaj de danilevicis »

fagarasa176 scrie:@h la configurare salarii ai o bifa "calculeaza taxa cf. legii 448/2006, art. 78"
Pune bifa si SAGA o sa stie ce sa faca, adica daca ai peste 50 salariati in statul de plata in rubrica de jos unde sunt contributiile angajatorului o sa'ti calculeze si suma pe care o datorezi cf legii 448.
Nu trebuie sa o platestti, probabil firma are nevoie la birou macar de "hartie igienica" :wink: pe care o poti achizitionara de la o firma agreata.
Fagarasa, te rog sa ma lamuresti si pe mine, este prima data cand voi depasi si eu plafonul. Momentan am 49.
Am facut o simulare si am bagat inca 2 salariati, am pus bifa. am vazut ca imi pune taxa 735 lei.
am mai bagat inca un salariat , taxa a devenit 750. Asa este corect sa creasca?
Pe langa taxa care trebuie platita sau achizitiile de la societati acreditate, trebuie in plus si facuta angajarea de handicapati?
sau daca platesti taxa lunar, nu mai esti obligat sa faci nici o angajare?
Mersi.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fond de handicap

#25 Mesaj de fagarasa176 »

Ia citeste AICI la alin (3)
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Fond de handicap

#26 Mesaj de danilevicis »

Ahaaa.
Deci nu-i musai sa angajezi, daca faci plata taxei sau cumperi de la firmele respective.
Mersi tare mult.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fond de handicap

#27 Mesaj de fagarasa176 »

Cel mai bine e sa cumperi.....
Altfel dai banii degeaba la stat :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

baciua165
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mai 22, 2012 10:38 am

Re: Fond de handicap

#28 Mesaj de baciua165 »

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu doua probleme referitoare la fondul pentru handicap:
1: Daca sunt platitor de TVA trebuie sa achizitionez produse de valoarea calculata cfm art 78, alin 3, lit a cu TVA inclus sau fara TVA?-de exemplu la 50 de salariati, trebuie sa achizitionez produse de 800 lei cu tva inclus sau fara TVA?
2: Daca sunt obligat sa angajez 2 persoane cu handicap, se poate sa le angajez cu jumatate de norma?

Nu am gasit precizari exacte referitoare la aceste aspecte in lege si speram sa ma ajutati cu clarificari!

Multumesc mult
O zi buna!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Fond de handicap

#29 Mesaj de fagarasa176 »

1. Nu ai nici o treaba cu tva'ul....
2. Parerea mea, si este doar o parere :wink: , este ca nu conteaza cu cate ore...important este sa fie angajati
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fond de handicap

#30 Mesaj de eugen01 »

F>
Cu alte cuvinte, daca in urma calculelor reiese o contributie de 100 de ron, eu trebuie sa achizitionez de 124 (eu fiind platitor de TVA).Ideea e ca respectivele produse figureaza in Fisa magazie la pret fara TVA (conform norme contabile) deci si cheltuiala respectiva, la darea in consum va figura fara tva. OK ?
:roll:

Scrie răspuns