revisal - spor de week-end

Mesaj
Autor
vancil
Mesaje: 75
Membru din: Mar Mar 06, 2007 12:00 am

revisal - spor de week-end

#1 Mesaj de vancil »

La o spalatorie angajatul lucreaza de marti-sambata, zilele de duminica si luni fiind libere. Pentru ca lucreaza sambata primeste un spor de 10%, pe care il calculez doar la venitul aferent zilelor de sambata.
In Saga am selectat spor de week-end,am pus procentul de 10% si am selectat ca se aplica la alte venituri (pe care le voi stabili lunar in functie de nr. de sambete dintr-o luna).
Problema este ca atunci cand vreau sa listez raport salariat din Revisal la salariu+sporuri imi calculeaza 10% din salariu ( de ex. salariu 700 lei, salariu + sporuri 770 lei). In realitate pt. o luna cu 21 zile lucratoare si patru sambete sporul va fi 700/21 zile * 4 sambate*10%=13 lei.
Nu inregistrez eu corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: revisal - spor de week-end

#2 Mesaj de tomac »

În revisal se declară acele sporuri cu caracter permanent, stiplulate în contractul individual de muncă. Dacă sporul nu e prevăzut în contract sau nu e cu caracter permanent nu se declară.
Legat de spor: e ilogic să definești un spor cu caracter permanent un spor ce are o bază de calcul variabilă. Nu se pot defini astfel de sporuri în SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fague
Mesaje: 75
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#3 Mesaj de fague »

vancil scrie:La o spalatorie angajatul lucreaza de marti-sambata, zilele de duminica si luni fiind libere. Pentru ca lucreaza sambata primeste un spor de 10%, pe care il calculez doar la venitul aferent zilelor de sambata.
In Saga am selectat spor de week-end,am pus procentul de 10% si am selectat ca se aplica la alte venituri (pe care le voi stabili lunar in functie de nr. de sambete dintr-o luna).
Problema este ca atunci cand vreau sa listez raport salariat din Revisal la salariu+sporuri imi calculeaza 10% din salariu ( de ex. salariu 700 lei, salariu + sporuri 770 lei). In realitate pt. o luna cu 21 zile lucratoare si patru sambete sporul va fi 700/21 zile * 4 sambate*10%=13 lei.
Nu inregistrez eu corect?

Exista o mare disputa pe acest spor de week-end.
In variantra ITM aceste ore de sambata se platesc cu: 700/21*4 sambete*110%, iar ziua de luni(liber platit:vezi codul muncii) se palteste cu 700/21*nr.zile de luni*100%, SAGA inca nu are un punct oficial in privinta acestei probleme datorita faptului ca acesta nu exista, dar varianta saga cu 770 e gresita.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#4 Mesaj de herganiec »

dacă nu e un spor de weekend nu e spor permanent(e doar pt zilele de sâmbătă) dacă doriţi să îî acordaţi doar pt 4 sâmbete din lună calculaţi aşa cum aţi făcut cei 13 lei şi acordaţi ca spor permanent în suma fixă lunară şi nu ca procent din salariul de încadrare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vancil
Mesaje: 75
Membru din: Mar Mar 06, 2007 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#5 Mesaj de vancil »

Am avut un control de la ITM si am primit ca sarcina sa stabilim un spor pt sambata. Deci, va trebui sa facem un act aditional la contract pt a stabili acest spor. Prin urmare fiind in actul aditional are caracter de spor permanent dar are baza variabila in functie de cate sambete sunt intr-o luna. Am considerat ca trebuie declarat in Revisal dar nu vreau sa gresesc.
Multumec pt raspunsuri.

http://legislatiamuncii.manager.ro/a/35 ... manal.html


http://legislatiamuncii.manager.ro/a/49 ... in-cm.html

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#6 Mesaj de herganiec »

Saga nu o sa calculeze spor procentual pt X zile. Asta veti face dvs manual si apoi il introduceti ca suma fixa cu denumirea spor weekend daca asa doriti sa faceti(adica doar pt 4-5 sambete din luna)...
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: revisal - spor de week-end

#7 Mesaj de tomac »

fague, ce punct de vedere oficial să aibă SAGA?
Ce înseamnă varianta ITM? Să fim serioși. Dacă nu știți vă spun eu: codul muncii nu reglementează nici cuantumul și nici modul de calcul a acestui spor. Eu spre exemplu l-am trecut în contractele individuale de muncă astfel: "spor de 1% aplicat la salariul de încadrare corespunzător timpului de lucru lunar, pentru situațiile în care salariatul va presta activitate în zilele de sâmbătă sau duminică") la toți salariații ce știu că vor lucra cel puțin o sâmbătă sau o duminică. Art.137 alin.3 e cel datorită căruia se acordă acel spor:
Art. 137. - (1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
Or în aceste condiții, despre ce "variantă ITM" și procente sau baze de calcul mai mult sau mai puțin agreate de o instituție sau alta, discutăm? Ce punct de vedere să aibă un producător de soft față de o prevedere legislativă ce lasă la latitudinea angajatorului ce și cât acordă? Codul muncii obligă la stipularea acelui spor în contractul de muncă. Or, să acorzi un spor permanent ce să aibă o bază de calcul variabilă e o aiureală să nu zic altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fague
Mesaje: 75
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#8 Mesaj de fague »

Referitor la raspunsul lui Tomac: Eu am mentionat ca un punct de vedere oficial nu exista. Cat despre Saga-s-ar putea introduce o modalitate "propie" de calcul asa cum am prezentat eu sau varianta dvs. chiar. Altfel, orice "spatiu gol" va fi interpretat ca o lipsa si va crea probleme de imagine softului.
Mentionez ca eu nu pun problema doar din punct de vedere al Revisal, ci si al modului de calcul in statul de plata.

dobrina325
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#9 Mesaj de dobrina325 »

Poate va este de ajutor.
In rubrica detalii se trece nr de ore lucrate; simbata exemplu 3 ore, pentru care beneficiaza de un procent de 100% cf CIM,cf Act aditional, cf Regulament de oridene interioara,; a lucrat 4 simbete deci a acumulat 12 ore / luna; Saga calculeaza suma aferenta care este inclusa la alte drepturi care este impozitata corect, neavind caracter permanent nu se opreaza in revisal.Referitor la pontaj nr de ore lucrate simbata se recupereaza in ziua de luni urmatoare zilei lucrate , astfel nr de ore sunt complete aferente lunii respective.
Corect pontaj, corect salar , corect retineri, precum si revisal.
Traiasca Saga.

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#10 Mesaj de niculcea »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
In urma unei modificari de program,salariatii vor lucra cate 4 h in fiecare sambata si duminica si nu vor beneficia de 2 zile libere consecutive, dar lunar vor avea un program complet de lucru, fara ore suplimentare.
1. Fac act aditional cu modificarea programului de lucru si cu acordarea sporului permanent de weekend de 1 %.
2. Introduc sporul permanent in configurare salarizare
3. Transmit revisalul
4. Modific pontajul cu orele efectiv lucrate.

Va rog sa imi spuneti daca este corecta aceasta varianta sau trebuie sa aplic alta metoda.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#11 Mesaj de herganiec »

.. in restul zilelor din saptamana cat vor lucra pe zi? 8 ore?
nu ati precizat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#12 Mesaj de niculcea »

Vor lucra in unele zile cate 4 ore si in altele cate 8 astfel incat sa nu depaseasca programul complet de lucru, pentru a nu avea ore suplimentare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#13 Mesaj de herganiec »

conteaza ce scrie in CIM, e trecut cu 8 ore pe zi? sau cum e norma de lucru pe zi inegal ?
nu merge cum vreti dvs, (sau patronii) sa lucreze cum au nevoie si sambata si duminica in acelasi salariu, fara sporuri sau ore suplimentare.
vedeti cum sunt intocmite CIm-urile cu ce norma pe zi si atunci veti putea sa va dati seama si sambata duminica cum o veti ponta dar mai mult ca sigur vor trebui platite dublu orele.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#14 Mesaj de buldanc »

- salariat angajat cu 4 ore /zi in CIM . in urma unui control s-a stabilit ca In pontaj sa apare 8 ore /zi o zi lucrata si una libera .
lucreaza sambata sau duminica pt care primeste spor de week-end , precizat in CIM . pe total ore lucrate apare in loc de 80 ore / luna ( adica 4 ore*20 sau 8 ore cu 10) aduna si orele de sambata si duminica pe care daca le scad ajung intr-adevar la 80 ore cat este trecut pe stat . Intrebarea este daca ponjaul este ok , Multumessc !
- pt modificarea privind sporul de week-end am trimis revisalul in acest sens dar pe raportul salariatului nu-mi apare .. si nu tiu de ce ..

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: revisal - spor de week-end

#15 Mesaj de ferenta »

buldanc scrie:- salariat angajat cu 4 ore /zi in CIM . in urma unui control s-a stabilit ca In pontaj sa apare 8 ore /zi o zi lucrata si una libera . ..
Ce act normativ au invocat pentru asta? :roll:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns