Revisal majorare salarii

Mesaj
Autor
sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Revisal majorare salarii

#1 Mesaj de sumanariua »

Buna ziua. Pana la ce data se pot transmite maririle de salarii incepand cu 01.07.2013 ??

Avatar utilizator
nicolaescu112
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Campulung-Arges

Re: Revisal majorare salarii

#2 Mesaj de nicolaescu112 »

Codul muncii stabileste la art.17 alin.5 ca "Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca (salariul este unul dintre elementele vizate – n.red) impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii".

HG nr. 500/2011, actul normativ care reglementeaza Registrul de Evidenta a Salariatior, prevede ca orice modificare a salariului se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare.

Deci, ultima zi de comunicare la Revisal a majorarii salariului ar fi 25 iulie 2013.

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Revisal majorare salarii

#3 Mesaj de sumanariua »

Multumesc, si inca ceva ... ce pot sa mai fac in cazul in care am incetat contractul de munca a unui salariat cu data de 02.07.13 fara sa ii majorez salariul de baza de la 375 la 400 incepand cu 01.07.2013 ? El o sa apara pe pontaj cu 1 zi lucrata ....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Revisal majorare salarii

#4 Mesaj de balazse »

Ii inregistrezi majorarea de salar, adica faci corectie.
Obligatia de a majora salariul deja stiai de la inceputul anului, asa ca nu prea ai cum sa te scoti.

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Revisal majorare salarii

#5 Mesaj de sumanariua »

Da, corect balasze :) Si cum sa-i fac corectie daca contractul este incetat deja cu 02.07.13? Eu m-am gandit asa : ii reactivez contractul , fac corectia cu majorarea de salariu si apoi il incetez din nou ... e bine??

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Revisal majorare salarii

#6 Mesaj de balazse »

Anulezi incetarea, faci corectia si inregistrezi din nou incetarea.

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Revisal majorare salarii

#7 Mesaj de sumanariua »

Multumesc mult!

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Revisal majorare salarii

#8 Mesaj de spatarl »

Buna ziua, in legatura cu revisalul , am avut control de la itm la o firma la care eu am contract de prestari servicii pe contabilitate si cu data de 01.08.2011 am decizie pe numele meu pentru complectare si transmitere revisal. Specific ca eu nu sunt angajata la firma respectiva, am doar contractul de prestari pe conta. Itm-ul spune ca nu este bine, adica firma nu poate sa faca decizie decat pe numele unui angajat. Va rog o solutie cum ar trebui sa fac sa fie bine?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Revisal majorare salarii

#9 Mesaj de cernatv »

Te angajeaza cu timp partial.

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Revisal majorare salarii

#10 Mesaj de spatarl »

Multumesc, o decizie pe numele administratorului , fara ca acesta sa fie angajat nu ar fi ok. Sa daca ma angajeaza pe mine cu timp partial conteaza functia?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Revisal majorare salarii

#11 Mesaj de cernatv »

Nu prea cred. HG 500 nu impune o anumita functie pentru persoana desemnata sa se ocupe de Revisal.

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Revisal majorare salarii

#12 Mesaj de spatarl »

Multumesc pentru raspuns.

bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Revisal majorare salarii

#13 Mesaj de bardoczie27 »

Buna ziua
Am avut un salariat care a fost la concediu de medicala de la martie 2014 cu cod 13 si a fost aprobata pensie de invaliditate de la 10.07.2014, eu am incetat contractul de munca cu aceasta data. Atunci inca n-am raportat in revisal majorarea salariilor si acum cand vreau sa trimit in revisal majorarea salariilor, nu stiu ca
1.trebuie sa majorez salariul si pentru acest salariat
2. daca da va rog sa-mi spuneti cum sa fac cu ce data pentru ca la raport se vede ca contractul a fost incetat, cu aceeasi data ca incetarea si atunci in ultimul rand la raport va fi majorarea, nu incetarea
Fac revisalul in saga si va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa scriu corectie daca trebuie sa fac. :oops:
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Revisal majorare salarii

#14 Mesaj de herganiec »

1. trebuie sa faceti actul aditional si pentru acel salariat cu majorare de salariu minim.
2. data consemanarii faceti-o cu data de 01.07.2014 nu e nevoie sa fie cu 10.07 (cu aceeasi data cu care pleaca) ca nu va merge in revisal 2 modificari in aceeasi data.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bardoczie27
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Revisal majorare salarii

#15 Mesaj de bardoczie27 »

Multumesc mult raspunsul prompt. As vreau inca intreb ca nu va fi problema la calcularea pensiei ca a fost mai intai incetat contractul si dupa aia am majorat salariul minim de la 01.07.2014. Eu am tiparit un raport per salariat unde figureaza salar minim 850 lei si i-am dat deja la inceputul saptamanii trecuta pentru ca el vrea sa mearga la Casa Judetean de Pensie.

Scrie răspuns