pensii private

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

pensii private

#1 Mesaj de danilevicis »

am inteles ca de la 1 iulie sunt obligatorii pt angajati , pensiile private, pana la 2% din 9.5% cat platim la stat. vroiam sa intreb, in situatia in care voi incheia un contract cu o soc de asigurari acreditata de cas, dac voi putea modifica in configurare salarii, in loc de 9.5% sa trec 7.5% si daca imi va genera corect declaratia cas?
am inteles ca treptat procentul de privat va creste pana se va ajunge sa platim la stat doar 2%... :shock:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

#2 Mesaj de panaitn901 »

De la 1 august incep sa se semneze adeziuni catre un fond privat de administrare al pensiilor.
Nu trebuie evidentiat separat, se va face un singur ordin de plata cu cei 9.5%, iar institutia de colectare va trimite cei 2% la societatile de administrare a acestor pensii, pe baza adeziunilor care vor fi semnate de fiecare salariat pana la 30 nov.2007, in luna dec.2007, cei care nu au semnat adeziuni vor fi repartizati.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#3 Mesaj de danilevicis »

mersi tare mult de raspuns. acum m am lamurit. e bine asa, ca trebuie sa fac un singur op. deci pana la 30nov2007 pot sa imi aleg eu care societate privata vreau, ca daca nu vor fi repartizati automat de catre stat, nu?
mersi de raspuns
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

#4 Mesaj de panaitn901 »

Nu tu, fiecare salariat cu varsta pana-n 35 ani este obligat sa semneze o adeziune catre o societate de administrare a pensiilor private, adica daca ai 100 salariati, nu toti trebuie sa semneze cu o societate sau administratorul societatii sa-l oblige sa semneze cu cineva, fiecare face ce vrea, se centralizeaza si fiecare salariat al acestei tari va avea un cont individual de pensii, unde se vor duce cei 2%.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#5 Mesaj de danilevicis »

si cei peste 35? ce se intampla cu ei? la ei este optional? adica dac vor pot semna si ei ,nu? eu spuneam ca aleg societatea privata pt ca eu sunt administratorul si doream cumva sa-i pun pe toti la gramada la aceiasi societate de asigurari, ca lor le este indiferent oricum....
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

panaitn901
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

#6 Mesaj de panaitn901 »

Intre 36 si 45 ani, pot adera, nu sunt obligati.
Si de unde stii ca nu-i intereseaza de unde isi vor lua pensia, cand va veni vremea?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#7 Mesaj de danilevicis »

normal ca ii voi intreba pe fiecare unde doresc sa adere, dar din cate ii stiu eu, vor lasa la latitudinea mea..... deci cei intre 36-45, daca doresc, isi pot face, si cei peste 45? sunt exclusi? intreb, deoarece, sunt cativa la vreo 50 ani. mersi de raspunsuri, cu recunostinta
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns