Adeverinta pt eliberarea concediului medical

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#16 Mesaj de herganiec »

:wink: urs553 mersi de interventie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

epurem242
Mesaje: 511
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#17 Mesaj de epurem242 »

am si eu un caz.
cum ati facut pana la urma??

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#18 Mesaj de herganiec »

pai cum sa faci modifici de mana pana se corecreaza in Saga.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#19 Mesaj de urs553 »

@epurem242

Eu am modificat adeverinta ,mergand pe ideea ca daca e in plus,in cel mai rau caz nu se ia in considerare.

epurem242
Mesaje: 511
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#20 Mesaj de epurem242 »

mersi. asa fac si eu

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#21 Mesaj de cojocarua487 »

Buna ziua,
Aveti un raspuns referitor la acest subiect ?
Am si eu un caz cu cod 06 si 01 pe concediul medical in anul trecut iar acum are nevoie de aceasta adeverinta.
Cumulez numarul de zile aferent celor doua coduri de concediu medical sau las cum face Saga-doar zilele cu cod 01?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#22 Mesaj de tomac »

Eu zic să citiți legea în primul rând. Și vedeți ce zice în OUG 158/2005 legat de adeverința asta. Zilele acordate pentru urgență medico-chirurgicală nu se trec în acea adeverință.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

opreal376
Mesaje: 7
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#23 Mesaj de opreal376 »

Buna ziua,
observ ca de la ultima actualizare a programului, in adeverinta medicala se trec si zilele de incapacitate de munca pe urgenta medico-chirurgicala. Este corect?
Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#24 Mesaj de herganiec »

da.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

opreal376
Mesaje: 7
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#25 Mesaj de opreal376 »

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 158 din 17 noiembrie 2005
privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
#M7: Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 36/2010
ART. 3
Dreptul la concediile şi indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1) este condiţionat de plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate destinată suportării acestor indemnizaţii, denumită în continuare contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii.
#M7
ART. 3^1
Pentru a beneficia de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, persoanele prevăzute la art. 1 trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă;
b) să prezinte adeverinţa de la plătitorul de indemnizaţii din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepţia urgenţelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;
c) să fie prezente la domiciliu sau la adresa indicată, după caz, în intervalul de timp şi în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă, în vederea exercitării verificării de către reprezentanţii plătitorilor de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Adeverinta pt eliberarea concediului medical

#26 Mesaj de Administrator »

Unii interpreteaza diferit acel articol considerand ca prezentarea adeverintei nu este obligatorie pentru a beneficia de indemnizatie in cazul urgentelor, nu ca nu ar trebui sa apara in aceasta. Am ales sa introducem toate CM-urile pentru a acoperi toate situatiile.

Scrie răspuns