atentionare 112

Mesaj
Autor
caloiana72
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 11, 2013 11:11 am

atentionare 112

#1 Mesaj de caloiana72 »

Am trimis 112, si la verificarea recipisei imi spune ca nu sunt erori de validare dar am urmatoarea atentionare:

Atentionari:
A: validari globale
Creanta 06. Contributia de accidente de munca datorata de angajator diferita de suma calculata
atentionare regula: A21.6: (pt. codOblig=416) suma introdusa (3) = suma calculata conform regulii (5)


Declaratia este pentru o asociatie de proprietari, care are atat salariati cat si contracte de administrare (pentru presedinte si cenzor).

Cum reglez aceasta atentionare?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: atentionare 112

#2 Mesaj de herganiec »

pui 5 in loc de 3 si platesti tot 5.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

caloiana72
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 11, 2013 11:11 am

Re: atentionare 112

#3 Mesaj de caloiana72 »

Ha, ce raspuns inteligent nu m-as fi gandit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: atentionare 112

#4 Mesaj de tomac »

Atenționările nu sunt erori ce să nu permită preluarea și validarea declarației. În unele situații aceste atenționări sunt normale. Spre exemplu la SRL-D. Dacă datele introduse de dvs sunt corecte, atunci atenționarea poate fi ignorată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

caloiana72
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 11, 2013 11:11 am

Re: atentionare 112

#5 Mesaj de caloiana72 »

Stiu, dar lunile trecute n-am avut aceste atentionari.
(in conditiile in care n-am nici o modificare in statul de plata fata de lunile anterioare)

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: atentionare 112

#6 Mesaj de ioni459 »

Verifica daca pt presedinte si cenzor se retine obligatoriu contributia la fondul accidente de munca, daca NU, atunci acesta atentionare nu are importanta.

Eu am aceeasi situatie la membrii CA, la un Ong.

pantul
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Re: atentionare 112

#7 Mesaj de pantul »

Aceeasi problema. Am un administrator (cod 6-Administratori soc com …)
Am primit avertizarea cu diferenta de 6 lei care provine de la acest administrator.
In codul fiscal, pt indemnizatia administratorului nu se datoreaza CAMBP (cel putin pana luna trecuta asa stiam)
Am descarcat o varianta de D112 de pe ANAF chiar acum (13.05.2014) si am testat cu un administrator (cod 6). D112 nu calculeaza CAMBP.
Daca pun cod 3 – Alte venituri asimilate, calculeaza CAMBP.
Deci in acest moment si eu sunt in ceata. Pana luna trecuta nu am primit avertizari.
Daca are cineva vreo explicatie va rog sa ne anuntati, sa reparam problema.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: atentionare 112

#8 Mesaj de tomac »

E posibil să se fi introdus verificări suplimentare în D112 sau în sistemul lor de validare de pe site dacă atenționarea nu apare la validare.
D112 generat din SAGA folosește același PDF ca cel de pe ANAF așa că nu are cum să dea rezultate diferite la completarea cu aceleași date.
Puteți face o comparație între D112 depus pentru martie și cel pentru aprilie. Dacă datele și sumele similare și atenționarea nu a apărut la martie, atunci e clar de la ANAF - de la modul de validare a datelor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pantul
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Re: atentionare 112

#9 Mesaj de pantul »

Formularul 112 nu s-a schimbat din 25.03.2014. In aprilie am depus pentru martie si a fost ok. Formularul 112 nu calculeaza CAMBP pentru poz 6 - Administrator (am facut proba cu un formular D112 descarcat azi 13.05.2014).
Doar ca luna asta a aparut aceasta avertizare! Luna trecuta nu a fost nicio avertizare.
Am uitat sa mentionez ca si la mine formularul s-a validat, dar cu avertizarea de care spunea caloiana72 la inceputul acestei discutii

pantul
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Re: atentionare 112

#10 Mesaj de pantul »

Am comunicat problema la ANAF si am primit urmatorul raspuns:

"Stimate contribuabil,
Exista doua tipuri de mesaje: EROARE si ATENTIONARE.
Doare cele de eroare trebuiesc eliminate pentru ca declaratia sa treaca de validari si sa fie depusa.
Mesajele de ATENTIONARE au rolul de a atrage atentia asupra unor sitatii care ar putea prezenta riscul de a nu fi corecte si trebuiesc analizate. Daca dumneavoastra considerati ca situatia este corecta, declaratia ramane asa si este depusa (daca nu ati avut si mesaje de eroare in recipisa).

Legat de mesajele de eroare / atentionare - accesati http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/de ... a_2014.htm si apasati pe 'Anexa 8 cu validari'
In documentul respectiv sunt explicate mesajele de eroare si de atentionare"
--------------------------------

In concluzie tot nu pricep:
Daca formularul D112 nu calculeaza "Contributia pentru accidente de munca si boli profesionale" pentru tipul de asigurat "6-Administratori etc ...", iar formularul se valideaza, de ce la transmitere apare atentionarea "ca suma calulata de ei este diferita de a mea". Pai nu tot ei au calculat-o cand am completat formularul?

Rog pe oricine are o explicatie logica, sau vreun raspuns de la ANAF, sa-l puna aici, sa stim ce facem in contiuare.

P.S. - O persoana se plangea pe alt forum ca a neglijat o perioada aceste atentionari (anul trecut parca) si cand a trebuit sa deconteze niste concedii de boli profesionale a avut probleme legate de aceste atentionari.

pantul
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Re: atentionare 112

#11 Mesaj de pantul »

Dupa mai multe sapaturi cred ca am inteles de unde vine atentionarea:
Intr-adevar conform fisierului structura_D112_v203_200812.pdf (ANAF), pentru “Creanta 06 – Contributia de accidente de munca datorata de angajator diferita de suma calculata”
A_datorat (06) = ROUND ((C1_T1+ Σasigurat (ROUND ( B3_6 * Salmin / NZL) – C1_T + OUG6) * tRisc%), unde dat=1 (‘dat’ este variabila care memoreaza daca firma este (dat=1) sau nu (dat=0) platitoare de CAMBP)

In formula de mai sus C1_T1 este total venit realizat (vezi sectiunea C, Anexa 1.1 Angajator). Aici sunt adunate toate veniturile (si cele asimilate), deci si cea a administratorului.
Oricum problema ramanea in ceata pt ca pe de o parte Formularul 112 nu calculeaza CAMBP pt “6 – Administratori etc” (si nu face verificarea cu formula de mai sus), pe de alta parte cred ca se face o verificare cu formula de mai sus pe server la ANAF prin aplicarea procentului de risc si asupra acestei indemnizatii.
(Nici acum nu inteleg de ce lunile trecute nu au fost aceste atentionari).

Azi am transmis din nou rugamintea la ANAF sa-mi explice diferenta de abordare si am primit urmatorul raspuns:
---------------
[email protected]
Declaratiile doar cu atentionari sunt considerate valide.
A fost o eroare in programul de validarea de pe server si din acest motiv a aparut atentionarea.
In concluzie, declaratia este valida si puteti ignora respectiva atentionare
----------------

Cu acest raspuns m-am linistit deocamdata. Sper ca luna viitoare sa se rezolve, sa nu mai avem atentionari.
Numai bine.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: atentionare 112

#12 Mesaj de tomac »

Adică se confirmă ceea ce v-am scris anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pantul
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Re: atentionare 112

#13 Mesaj de pantul »

Stiam ca trebuie sa aveti dreptate, dar nu puteam accepta un lucru pe care sa nu-l inteleg.
Nu ma gandeam ca pe serverele ANAF ruleaza o conditie de validare (formula) diferita de cea din formular, pentru acelasi camp de date. Nu pare logic.
Sper sa corecteze problema.
Numai bine.

troeg
Mesaje: 22
Membru din: Vin Mar 25, 2011 1:19 pm

Re: atentionare 112

#14 Mesaj de troeg »

am aceeasi problema la validarea 112
imi apare atentionare la concedii si indemnizatii.
daca anaf nu calculeaza cci la cenzori ,de ce in saga se calculeaz?
cum este corect?
codul fiscal spyune ca nu se calculeaza , dar cum fac sa nu mai calculeze saga aceste contributii?

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: atentionare 112

#15 Mesaj de ioni459 »

O sa primim de fiecare data Atentionari, atata timp cat cei de la Anaf nu o sa schimbe modalitatea de calcul, adica pe prima pagina unde scrie ''Datoreaza contributii accidente de munca'' si exista decat DA/NU, dar in realitate sunt firme care NU datoareza aceasta contributie la total fond salarii, pentru unele categorii de persoane (membrii CA, altele) fiind exceptate in codul fiscal.

Eu inca din anul 2012 am facut sesizare la Anaf, si raspunsul a fost acelasi...ca Atentionarea nu repezinta o problema.

Scrie răspuns