Zilier- beneficiar pensie anticipata

Mesaj
Autor
diaconug704
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 15, 2013 3:08 pm

Zilier- beneficiar pensie anticipata

#1 Mesaj de diaconug704 »

Se poate angaja ca si zilier ( sa fie trecut in Registrul de evidenta a zilierilor ) o persoana beneficiara de pensie anticipata, fara a i se suspenda plata pensiei ? ( In legea pensiilor se specifica ca un pensionar anticipat nu se poate angaja cu contract individual de munca, deoarece incepand cu luna urmatoare se suspenda plata pensiei ) .

contactiv9202
Mesaje: 35
Membru din: Lun Noi 17, 2008 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Zilier- beneficiar pensie anticipata

#2 Mesaj de contactiv9202 »

Verifica in Legea 52/2011, modificata de Legea 18/2014, care va intră în vigoare la data de 17.06.2014.

Eu imi aduc aminte ca spune ca NU CONSTITUIE stagiu de cotizare, ca atare nici pentru pensia anticipată NU AR TREBUI sa fie o problema.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Zilier- beneficiar pensie anticipata

#3 Mesaj de adrigela77 »

Buna seara. Va rog sa imi spuneti pot incheia un CIM cu o persoana care are pensie anticipata?
sau o persoana cu pensie anticipata ce venituri poate avea si sa nu i se suspende pensia anticipata?

Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre. :oops:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Zilier- beneficiar pensie anticipata

#4 Mesaj de balazse »

Sursa:
http://www.cjpsalaj.ro/index.php/pensia-anticipata
Pe perioada de pensie anticipata pensionarul nu poate cumula pensia cu venituri din o activitate profesionala pentru care este obligat sa plateasca CAS (contributie pentru pensie).

Se poate cumula pensia anticipata cu veniturile obtinute prin:
- calitatea de consilieri locali sau judeteni;
- cadre militare trecute in rezerva sau asimilatii acestora, enumerate mai sus.
- persoane care relizeaza venituri de natura profesionala altele decat salariile din drepturi de autor sau contracte/conventii incheiate potrivit codului civil.

Scrie răspuns