contract cu pfa pensionar

Mesaj
Autor
serbanescuf118
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 2:10 pm

contract cu pfa pensionar

#1 Mesaj de serbanescuf118 »

Referitor la subiectul dvs. am urmatoarea speta. Am un contract de prestari servicii incheiat cu un pfa pensionar ,caruia i se retine pe stat sanatate si impozit.Este prima data cand am un astfel de caz. Cand mi-a adus contractul de prestari servicii mi-a adus de la anaf si o hartie prin care imi aducea la cunostinta ca nu este obligat sa plateasca CAS si ca urmare sa nu-i fac aceasta retinere.Ok.Dar cand vreau sa fac 112 imi da urmatoarea eroare:baza contributie individuala asigurari sociale diferita de suma calculata si nu exista venit pt. conditii normale de munca. Mentionez ca in saga l-am inregistrat ca si colaborator cu 8 ore/zi si am debifat contributia la CAS atat la angajat cat si la angajator.Cum credeti ca este bine?

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: contract cu pfa pensionar

#2 Mesaj de despai441 »

Pai daca e PFA ce treaba are cu statul de salariu si implicit 112?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contract cu pfa pensionar

#3 Mesaj de balazse »

Sunt de acord cu DespaI441, daca are PFA trebuie sa iti emita factura si chitanta. Ce face dupa aceea acea persoana este treaba lui.

serbanescuf118
Mesaje: 9
Membru din: Vin Ian 25, 2013 2:10 pm

Re: contract cu pfa pensionar

#4 Mesaj de serbanescuf118 »

Multumesc pt.raspunsuri, dar in contractul de prestari servicii este stipulat retinerea de catre beneficiar a contributiilor aferente.
Si atunci trebuie incadrat in asa fel incat sa-l pot declara prin 112. Pot considera acest contract de prestari servicii un contract civil?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contract cu pfa pensionar

#5 Mesaj de tomac »

Dacă e PFA nu se reține nimic de nicăieri. Nu intră sub incidența art.52 CF. De ce o tot lungiți cu asta? PFA obține venituri din activități independente și emite factură dacă e cazul sau taie o simplă chitanță. Poate conduce sau nu evidență în partidă simplă, în funcție de modul în care este impus, dar nu are nici o legătură cu veniturile din contracte civile și impunerea lor. Avea treabă cu acel mod de impunere dacă nu obținea venituri din activități independente (adică dacă nu era autorizat ca PFA) și dacă munca desfășurată nu era o activitate dependentă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns