Poprire pe cont

Mesaj
Autor
gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Poprire pe cont

#1 Mesaj de gherghelescur »

Ce solutii ar exista in urmatoarea situatie:
-un salariat anunta ca i-a venit poprire pe cont de la un card vechi de credit neachitat.
-firma vireaza intreg salariul pe card.

Ce am putea face noi ca firma sa-l ajutam in acest sens, dar sa nu avem nici probleme, sa ne trezim cu careva pe cap?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Poprire pe cont

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Daca firma nu a primit titlu executoriu nu e bai :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Poprire pe cont

#3 Mesaj de gherghelescur »

pai si daca lui i s-a pus proprire pe contul personal? adica se pare ca executorul a trimis instiintare la toate bancile..unde gaseste banii pe numele lui ii ia, in cazul asta?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Poprire pe cont

#4 Mesaj de herganiec »

nu-i mai virati banii pe card si ii dati din caserie(ca sa il ajutati), dar sa faca cerere scris. Daca nu ati primit solicitare de poprire salariu nu aveti altceva de facut.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Poprire pe cont

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Poti sa platesti salariul prin casa...nu esti obligat prin banca.
Atata timp cat nu ai primit tu ca firma titlu executoriu, dar in curand o sa primesti...parerea mea :wink:
Doar niste opinii :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Poprire pe cont

#6 Mesaj de gherghelescur »

va multumesc pt raspunsuri, prin casa ne-am gandit si noi, dar imi e frica sa nu zica,, pai ce pana acum l-ati dat prin banca si deodata il dati cash?,, oricum dupa ce o sa primim si noi, ca firma instiintarea nu prea mai vad loc de intors.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Poprire pe cont

#7 Mesaj de rovidg116 »

Poti plati in continuare prin banca, daca asta e politica firmei, dar atunci omul trebuie sa mearga la banca sa depuna o notificare ca contul respectiv este cont de salariu, deci se va putea retine doar 1/3 din suma intrata. Acum depinde de fiecare banca in parte daca le este de ajuns o notificare sau solicita in fiecare luna una...

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Poprire pe cont

#8 Mesaj de gherghelescur »

oricum s-a decis, dupa ce s-a consultat si un avocat: v-a face o cerere sa i se dea banii cash,conducerea e de acord, dar pana se ca primi adresa de retinere, se pare ca se vor sesiza repede ca nu mai incaseaza prin banca si nu se pot retine.Dar e bine si asa pt el, mai lungeste o luna cel putin.

Scrie răspuns