inregistrare program inegal 3 ore/zi, 2 zile/saptamana

Mesaj
Autor
dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

inregistrare program inegal 3 ore/zi, 2 zile/saptamana

#1 Mesaj de dinud251 »

Buna ziua. Am nevoie de un sfat.
Am doua contracte de inregistrat. Salariatele vor lucra asa: una luni si miercuri de la 19.00 la 22.00 (3 ore/zi, sase ore/saptamana) si cealalta marti si joi de la 19.00 la 22.00 (tot 3 ore/zi, 6 ore/saptamana).
Plata este orara. 20 lei brut/ora.
In meniul Salariati am introdus ca lucreaza cu norma 3ore/zi, tip salariu orar si suma pentru o ora.
Am o problema insa in revisal. Imi apare norma partiala, 3 ore/zi dar la salariu ramane zero. Trec salariul pe care l-ar lua intr-o luna completa? Nu e aceeasi suma in fiecare luna.
De exemplu in octombrie una dintre ele ar fi lucrat 24 de ore si una 27 de ore...
Cum ar trebui trecut in revisal?

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare program inegal 3 ore/zi, 2 zile/saptamana

#2 Mesaj de balazse »

Pai daca lucreaza 6 ore/saptamana atunci nu este corect norma de 3 ore/zi.
La salariati treci "0" ore/zi si alegi "X" ore pe luna.
Iar in ReviSal corectezi manual unde este cazul.

cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

Re: inregistrare program inegal 3 ore/zi, 2 zile/saptamana

#3 Mesaj de cozosc »

dinud251 scrie:Buna ziua. Am nevoie de un sfat.
Am doua contracte de inregistrat. Salariatele vor lucra asa: una luni si miercuri de la 19.00 la 22.00 (3 ore/zi, sase ore/saptamana) si cealalta marti si joi de la 19.00 la 22.00 (tot 3 ore/zi, 6 ore/saptamana).
Plata este orara. 20 lei brut/ora.
In meniul Salariati am introdus ca lucreaza cu norma 3ore/zi, tip salariu orar si suma pentru o ora.
Am o problema insa in revisal. Imi apare norma partiala, 3 ore/zi dar la salariu ramane zero. Trec salariul pe care l-ar lua intr-o luna completa? Nu e aceeasi suma in fiecare luna.
De exemplu in octombrie una dintre ele ar fi lucrat 24 de ore si una 27 de ore...
Cum ar trebui trecut in revisal?

Multumesc.
Eu am avut situatia asta cu cineva care lucra numai in week-end si la fel avea de la luna la alta numar diferit de ore. Cei de la Saga mi-au spus ca trebuie in fiecare luna sa modific incadrarea in tabelul de salariati, adica se trece ca nr de ore /luna si suma aceeasi. Inainte de a calcula statul, te duci in incadrarea lor si treci cate ore au lucrat in luna respectiva. Iti iese corect asa statul.

Scrie răspuns