Contact de munca cu timp partial s.a.

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Contact de munca cu timp partial s.a.

#1 Mesaj de mereutad482 »

1.Este suficient un contact de munca cu 1 ora pe zi pentru a fi asigurat in sistemul asigurarilor sociale de sanatate?
Stiu ca pentru a beneficia de concediu crestere copil pana la 2 ani este necesar un minim de 2 ore pe zi..., dar pentru asistenta medicala este suficient 1 ora pe zi?
2.Referitor la noua prevedere conform careia salariatul are dreptul la concediu de odihna inclusiv pentru perioadele in care a fost in concediu medical, cum se aplica in cazul unei salariate care va intra in concediu crestere copil in iunie si in concediu de maternitate la 01 aprilie?
La cate zile de CO are dreptul? Daca nu-si ia concediu efectiv, trebuie compensat in bani?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#2 Mesaj de herganiec »

1.Da
2. conform noilor reglementari, ori in CM ori la lucru, zilele de CO cuvenite sunt aceleasi din CIM pe un an,
si codul muncii mai spune:
Art. 145. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.
(5) In situatia in care incapacitatea temporara de munca sau concediul de maternitate, concediul de risc maternal ori concediul pentru ingrijirea copilului bolnav a survenit in timpul efectuarii concediului de odihna anual, acesta se intrerupe, urmand ca salariatul sa efectueze restul zilelor de concediu dupa ce a incetat situatia de incapacitate temporara de munca, de maternitate, de risc maternal ori cea de ingrijire a copilului bolnav, iar cand nu este posibil urmeaza ca zilele neefectuate sa fie reprogramate.
(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.

Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#3 Mesaj de balazse »

Pentru MereutaD482
1. Ajunge sa chiar si un contract cu 1 ora/luna.

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#4 Mesaj de mireav »

Buna ziua,
in cazul unui contract cu 8 ore/luna care este salariul minim si cate zile de concediu trebuie sa ii dau?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#5 Mesaj de balazse »

Referitor la salariul minim, poti citii aici postarea lui TomaC (pentru moment este 975 lei):
http://www.sagasoftware.ro/?p=1249
Referitor la concediul de odihna, aceasta este de 20 de zile, pentru mai multe citeste codul muncii aici (mai exact art.145 alin (1)):
https://docs.google.com/document/pub?id ... 7qVy64zRzU

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#6 Mesaj de mireav »

pentru norma intreaga stiu ca salariul este 975, dar pentru 12ore /luna(de exemplu) ce salariu brut ii trec cand fac contractul?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#7 Mesaj de balazse »

Sczue, m-am gandit la 8 ore/zi si nu la 8 ore/luna.
Din ianuarie salariul minim pe ora este de 5,78 lei, adica la 8 ore/luna va trebui sa ii acorzi minim 47 lei.

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#8 Mesaj de mireav »

Multumesc!Aceeasi problema si pentru CO.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#9 Mesaj de balazse »

Poate te ajura poastarea din 29 Iun 2011 13:11:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=15572

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#10 Mesaj de gherghelescur »

ca sa nu mai deschid un nou topic , ma folosesc de asta caci putin seamana

am act aditional incheiat pe 04.02.15 cu incepere din 05.02.2015 prin care :
1.modific durata de la 8h la 4h
2.scad salariul de la 2000 la 1000ron

cum inregistrez eu acest act aditional in saga astfel incat sa nu-l dezavantajez la salariul pe angajatul respectiv?
adica el pe perioada 1-4.02.2015 a lucrat 8h pt care era renumetat cu 2000 ron (corespunzator la cele 4 zile).

multumesc anticipat!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#11 Mesaj de herganiec »

in Saga nu merge sa faci modificare salariul sau norma in cursul lunii.
eventual lasi calculezi de mana suma cuvenita pt cele 3 zile si pui pe alte venituri.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#12 Mesaj de saucan »

buna ziua,as avea o intrebare,daca unui angajator nu i s-a modificat in revisal modificarea salariului brut de la 900 la 975 se mai poate transmite acum? sau se poate modifica si transmite la itm de la 1 iulie cu noua suma de 1050? va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#13 Mesaj de balazse »

Acum sincer sa fiu, ar fi mai bine daca ai putea inregistra modificarea salariului cu 01.01.2015, chiar daca trimiti acum, dar depinde si ce alte inregistrari ai mai facut in perioada respectiva la acel/acei angajat/angajati.
Astfel, mai degraba ai primii un avertisment, altfel poate o sa fie o amenda la un eventual control.

mihalydeakpala
Mesaje: 22
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#14 Mesaj de mihalydeakpala »

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca un salariat angajat cu timp partial de 6ore/zi, 30 ore/sapt. poate sa lucreze intr-o zi 12 ore si a doua zi nu, chiar si de weekend, fara sa depaseasca cele 30 ore/sapt. Ma gandesc ca nu cumva sa fie interpretat la ore suplimentare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contact de munca cu timp partial s.a.

#15 Mesaj de herganiec »

eventual modificați contractul și puneți cu timp inegal ca să nu aveți probleme. dar nu are voie să efectueze ore suplimentare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns