CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

Mesaj
Autor
somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#1 Mesaj de somoiagc »

Buna,

Printr-o hotarare judecatoreasca s-a stabilit ca parata trebuie sa plateasca reclamantilor daune interese moratorii, respectiv dobanzi legale incepand cu data de 01.01.2012 pana la achitarea integrala a sumelor ce le datoreaza cu titlu de drepturi salariale. Aceste drepturi salariale au fost actualizate cu indicele de inflatie.
Intrebarea mea este, la ce sume se calculeaza dobanda legala, la sumele brute din care se scad contributiile salariatului ( cas, cass, somaj) sau la sumele nete?
Cf. Codului Fiscal din dobanda legala calculata se retine impozit pe salariu si de aici nedumerirea mea.
Multumesc pentru ajutor,

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#2 Mesaj de paturcai »

Iata ce regasim la Codul Muncii:
Art. 160 din Codul Muncii este situat in: TITLUL IV: Salarizarea | CAPITOLUL I: Dispozitii generale |
Salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri. (se face vorbire de salariul BRUT) iar din ce observam in enumerare lipseste "penalitati".
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#3 Mesaj de apetrem »

Iata ce regasim in Codul fiscal:
În cazul veniturilor reprezentând salarii, diferenţe de salarii, dobânzi acordate în legătură cu acestea, precum şi actualizarea lor cu indicele de inflaţie, stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, impozitul se calculează şi se reţine la data efectuării plăţii, în conformitate cu reglementările legale în vigoare la data plăţii pentru veniturile realizate în afara funcţiei de bază, şi se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care au fost plătite. art. 57 alin (2^2)

Asa ca, eu zic ca dobanda se calculeaza la sumele brute impreuna cu care formeaza venitul brut, la care se datireaza toate contributiile.
Marian Apetre

jurjescun
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 01, 2012 1:53 pm

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#4 Mesaj de jurjescun »

la recalcularea unor drepturi salariale castigate in urma unor hotarari judecatoresti, inflatia se calculeaza la brut, dupa care se scad contributiile si impozitul, sau la net?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#5 Mesaj de pinteae »

Brut.

jurjescun
Mesaje: 63
Membru din: Mie Feb 01, 2012 1:53 pm

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#6 Mesaj de jurjescun »

multumesc!

davidf827
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#7 Mesaj de davidf827 »

Am si eu de calculat salarii in urma unei hot judec.acordate ca despagubiri, de la 2014-prezent.
Cum procedez? Devalidez toate lunile si fac rectificative la toate D112 pe aceasta perioada sau includ brutul calculat (50.000) in statul lunii martie 2016? Am mai intrebat colegi si unii spun ca trebuie rectificative la toate 20 luni, altii ca includ totul la statul curent...daca stiti raspunsul, va rog si o baza legala.
Pe de alta parte, ca sa il trec in stat, trebuie sa-i reactivez contractul de munca, nu?
Va rog sa-mi detaliati procedura, cei care v-ati lovit de aceasta speta.
Multumesc din suflet !

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#8 Mesaj de cernatv »

Este vorba de reincadrarea in munca a unui salariat care a castigat in instanta? Daca da:
Copie folderul Saga C.3.0 in alta locatie si redenumeste-l (ex.Saga C.3.0.rectif).
In acest folder o sa lucrezi statele de plata din urma. Devalidezi, refaci statele de plata, dai tiparire selectiva si listezi numai salariatul in cauza. Da, trebuie rectificative la toate D112; vei bifa rectificativa ca urmare a unei hotarari judecatoresti.
Calculezi intr-un excel diferentele la toate lunile intre ce ai inregistrat atunci in conta si ce rezulta in urma recalcularii salariilor. Inregistrezi diferentele, prin articole contabile, la luna in curs. Asta in Saga in care lucrezi curent, nu unde ai calculat salariile.
Virezi diferentele la ANAF, dai banii la om si gata, s-a rezolvat.

davidf827
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#9 Mesaj de davidf827 »

Multumesc ! Nu sunt lamurita cu o chestiune: am sunat la anaf, la asistenta si mi-au spus tot asa, sa fac rectif la 112 din toate lunile pentru contributii sociale, dar ca impozitul pe salariu, il declar si platesc tot odata, acum, in luna in care platesc si salariatul. Si ma gandesc...daca fac rectif la 112, pai acolo nu se include si impozitul? Ce mai declar "tot odata" acum in martie?
Pe de alta parte, la un sal de incadrare de 2500 lei, cum sa declar impozit 8000 lei, de ex (adica pe toate cele 20 luni)?
Nu stiu cum sa fac...

Apoi, la salariu de baza treb sa-i aplic indicele de inflatie.M-am uitat pe INSSE si la indici anuali imi da doar perioada 2014-2015, in val de 99.41%
Formula este: (suma initiala de actualizat*rata inflatiei) / 100 + suma initiala de actualizat.
Am facut asa: (2500 * 99.41%) / 100 + 2500 = 2525 lei.
E corect?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#10 Mesaj de cernatv »

:shock: :shock: Ti-au spus si in ce baza?
Depune rectificativele asa cum e normal, cu tot cu impozit pe salarii.
Gasesti si indicii vechi pe INSSE. Sunt niste arhive, dar oricum nu te intereseaza, ca tu ai doar din 2014.

savulescud811
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mai 25, 2017 12:11 pm

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#11 Mesaj de savulescud811 »

davidf827
Buna dimineata.Pana la urma cum ai procedat ?Dar in SAGA ?Cotele de contributii se calculeaza cele in vigoare la data cand s-a produs fenomenul iar impozitul se calculeaza cel in vigoare la data curenta ,adica la data platii? Am un caz asemanator ,diferente de calculat si dat din ani in urma ,actualizare cu indice de inflatie precum si dobanda ,toate astea in urma unei hotarari judecatoresti.

Multumesc frumos.

savulescud811
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mai 25, 2017 12:11 pm

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#12 Mesaj de savulescud811 »

1.Din cate am citit si cat am inteles , impozitul pe venit se calculeaza atat pentru diferentele de salarii stabilite in baza unor hotarari judecatoresti cat si pentru indicele de inflatie si dobanda penalizatoare. Contibutiile sociale se datoreaza pentru diferentele de salarii, nu si pentru indicele de inflatie si dobanda. E corect?Am scapat vreun articol?
COD FISCAL
ART. 168 - Stabilirea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate
(7) în cazul în care au fost acordate sume reprezentând salarii/solde sau diferenţe de salarii/solde, stabilite prin lege sau în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile/hotărâri judecătoreşti definitive şi executorii, inclusiv cele acordate potrivit hotărârilor primei instanţe, executorii de drept, precum şi în cazul în care prin astfel de hotărâri s-a dispus reîncadrarea în muncă a unor persoane, sumele respective se defalcă pe lunile la care se referă şi se utilizează cotele de contribuţii de asigurări sociale de sănătate care erau în vigoare în acea perioadă. Contribuţiile de asigurări sociale de sănătate datorate potrivit legii se calculează, se reţin la data efectuării plăţii şi se plătesc până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care au fost plătite aceste sume.
ART. 169 - Depunerea declarațiilor
(3) În cazul în care au fost acordate sume de natura celor prevăzute la art. 168 alin. (7), contribuțiile de asigurări sociale de sănătate datorate potrivit legii se declară până la data de 25 a lunii următoare celei în care au fost plătite aceste sume, prin depunerea declarațiilor rectificative pentru lunile cărora le sunt aferente sumele respective.
2. In SAGA procedez in felul urmator ?
-Salvez undeva SAGA pentru manevre
-Devalidez anii 2016-2018 (pentru aceasta perioada trebuie sa ii dau diferentele)
-Listez fluturasii la respectivul salariat inainte si dupa aplicare diferente ,ca sa pot determina diferentele de inregistrat in anul curent,luna cand ii fac plata.
-Refac 112 pe fiecare luna si bifez ,,Declaratie rectificativa ca urmare a unei hot judecatoresti “
Am incercat sa bifez pe o luna dar nu imi ia rectificativa .Ce trebuie sa fac?

3.Stabilesc prin calcul la brut diferentele prin actualizare la indicii de inflatie si dobanda penalizatoare .Calculez impozitul pentru sumele rezultate din aceasta actualizare in cuantumul celui din legislatia actuala (10%) pentru aceste diferente.Corect?
Cum declar acest impozit ?Persoana in cauza nu mai este salariatul meu.
Multumesc

bejliuc
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 28, 2014 10:46 pm

Re: CALCUL DOBANDA LEGALA HOTARARE JUDECATOREASCA

#13 Mesaj de bejliuc »

Printr-o hotarare judecatoreasca definitiva s-a stabilit plata unor diferente de drepturi salariale, cu actualizarea la inflatie si calculul dobanzii legale.
As vrea sa ma ajutati, daca ati avut astfel de cazuri, la ce suma se face actualizarea la inflatie si calcul dob.legala, la diferentele BRUTE sau NETE si daca aveti si o baza legala in acest sens va rog s-o precizati. Multumesc mult !

Scrie răspuns