Inregistrare salariat nou in Consiliu de Administratie

Mesaj
Autor
dumitriup
Mesaje: 15
Membru din: Lun Sep 03, 2007 12:00 am

Inregistrare salariat nou in Consiliu de Administratie

#1 Mesaj de dumitriup »

Vin si eu cu o rugaminte la cei ce se ocupa de programul SAGA.
La unitatea unde lucrez in afara de salariati cu norma intreaga sau partiala am si cateva persoane care fac parte din Consiliul ce Administratie.
Noi ca unitate suntem institutie de creditare IFN , si conform statutului propriu trebuie sa platim acestora lunar sau trimestrial sume de bani la care lor li se opreste sanatate 6,5% si impozit ,iar unitatea plateste pentru ei 6% sanatate si atat.
Referitor la raportarile catre Casa de sanatate am dus declaratia si mi-a fost refuzata pe motiv ca ei nu pot prelua declaratia cu 6,5 si 6% ,pe motiv ca la mine din saga ei figurau ca "CP" si trebuiau sa fie prinsi ca "ACC".
Rog pe cei ce sunt in masura sa stabileasca in fisierul de salariati si optiunea de Consiliu de administratie si sa poata figura astfel in listele declarative ale sanatatii ca ACC.
Ei spun la Casa de sanatate ca nu pot prelua altceva decat "S" adica salariat ,"CM" si "ACC" ,asa ca atrebuit sa refac ce am lucrat in Saga cu programul de la ei ca sa-mi fie acceptata declaratia.

Cu stima ,
P.Dumitriu

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

e ca la nebuni
programul de sanatate de la bucuresti nici nu mai are ACC :lol:

dumitriup
Mesaje: 15
Membru din: Lun Sep 03, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de dumitriup »

Mie mi-au dat de la Casa de sanatate Dambovita versiunea 1.3.0.24

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#4 Mesaj de septimiuv »

dumitriup scrie:Mie mi-au dat de la Casa de sanatate Dambovita versiunea 1.3.0.24
e din 21.09.2007 versiunea 1.3.0.24

dumitriup
Mesaje: 15
Membru din: Lun Sep 03, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de dumitriup »

Revin cu o precizare:
La raportarile aferente lunilor Iulie si August in listing apareau ACC ,doar dupa ultimele update-uri de soft ACC s-a transformat in CP.
Sau poate trebuiesc facute alte setari in meniul salariati si eu nu stiu.
Poate ma puteti ajuta cu sfaturi.
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

SAGA face corect ceea ce face. Din păcate, aşa cum s-a mai discutat pe forum, casele de asigurări de sănătate începând cu cea naţională nu au capacitatea de a aplica propriile ordine. Anexele s-au modificat prin ordinul 617/2007 dat în 13 august şi publicat în MO pe data de 24/09/2007. Căutaţi pe forum discuţia legată de declaraţiile noi. Acel program de care spuneţi, nu respectă ordinul de care v-am pomenit anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns