Pontaj conform art 137 codul muncii

Mesaj
Autor
bucureim
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

Pontaj conform art 137 codul muncii

#1 Mesaj de bucureim »

Buna ziua. In urma unui control de la ITM s-a invocat art 137 alin1 ca fiind incalcat. Potrivit art 137 dupa 5 zile lucratoare urmeaza 2 zile consecutive de repaus. Patru salariati, cate 2 pe saptamana, lucreaza cate un weekend prin rotatie. Cele 2 zile libere pe care le-am acordat au fost ori joi si vineri, ori luni si marti, dar oricum ai face pontajul dupa cele 2 zile libere, urmeaza 7 zile lucrate consecutive si incalci legea.
A mai fost cineva in situatia asta? Singura solutie pe care o vad, dar nu stiu daca o accepta itm-ul, este ca saptamana de lucru sa fie strict de luni pana duminica, iar in situatia pontajului cu zile lucrate de sambata pana vineri, sa nu fie considerate in aceiasi saptamana!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#2 Mesaj de tomac »

Am o corecție: nu mai sunt 2 zile libere consecutive ci 48 de ore libere consecutiv. Nu e același lucru chiar dacă pare.
Soluția este să rotiți personalul, nu prea aveți altă soluție și să nu lucreze aceiași persoană și sâmbăta și duminica.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#3 Mesaj de herganiec »

tomac scrie:Am o corecție: nu mai sunt 2 zile libere consecutive ci 48 de ore libere consecutiv. Nu e același lucru chiar dacă pare..
nu am inteles care e diferenta? :roll:
e ca si cum se spune:
Am gripa, doctorul mi-a spus ca daca iau tratament ma fac bine in 7 zile iar fara tratament intr-o saptamana.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bucureim
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#4 Mesaj de bucureim »

Concret, pontajul apare in felul urmator: angajatul lucreaza de luni pana duminica si are liber lunea urmatoare si marti sau lucreaza de luni pana miercuri, are joi si vineri liber si apoi lucreaza de sambata pana vinerea urmatoare. Asa cum se observa exista, ori inainte ori dupa cele 48 de ore libere, 7 zile lucratoare consecutive. In legatura cu cele 48 ore libere acordate in avans angajatului pentru a rezolva art 137 nu mi se pare corect. Daca folosesc pontajul cu o singura sambata sau duminica lucrata pe saptamana atunci nu se pot acorda 48 de ore consecutive de repaus pe saptamana si se incalaca si cele maxim 5 zile lucratoare consecutive.
Ultima oară modificat Vin Apr 08, 2016 10:47 am de către bucureim, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#5 Mesaj de septimiuv »

herganiec scrie:
tomac scrie:Am o corecție: nu mai sunt 2 zile libere consecutive ci 48 de ore libere consecutiv. Nu e același lucru chiar dacă pare..
nu am inteles care e diferenta? :roll:
e ca si cum se spune:
Am gripa, doctorul mi-a spus ca daca iau tratament ma fac bine in 7 zile iar fara tratament intr-o saptamana.
Calculează plecând de la ideea că se iese din tura 2.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#6 Mesaj de balazse »

Pentru BucureiM
Nu prea este bun acel orar, ar trebui sa lucreze de luni pana vineri (inclusiv), sau de miercuri pana duminica (inclusv), adica lucreaza 5 zile si este liber 48 de ore (sambata-duminica/luni-marti), si nu ca lucreaza 7 zile si este liber 48 de ore.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#7 Mesaj de tomac »

@herganiec
Dacă vine sâmbăta la lucru de la 8 la 12, luni nu e liber toată ziua ci poate fi liber până la ora 12 lunea.
Înainte chiar dacă lucra sâmbăta 4 ore era firma obligată să-i dea liber toată ziua de luni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bucureim
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#8 Mesaj de bucureim »

Pentru balazse,
Asa ma gandeam si eu referitor la cele 5 zile lucratoare, adica prin saptamana de lucru de 40 ore + 48 ore libere se intelege de luni pana duminica, urmatoarea saptamana o judecam separat. Daca in saptamana ai 2 zile consecutive de odihna ar fi ok. Dar nu stiu daca ITM accepta ca dupa saptamana in care s-a lucrat de miercuri pana duminica sa urmeze zile lucrate de luni pana vineri, pentru ca asa ar urma daca lucrezi un weekend da si unul nu. Multumesc pt raspunsuri. Cred ca o sa intreb direct la ITM.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#9 Mesaj de crisanl707 »

Eu nu mai reusesc sa inteleg . Salariatii de la firma noastra lucreaza de luni pana vineri 8 ore si in fiecare sambata cate 4 ore suplimentar platite dublu. De la ITM zice ca nu este corect deoarece trebuie sa le dau spor de week-end si neaparat trebuie sa aiba 2 zile libere. De aici eu inteleg ca nu mai au voie sa lucreze sambata?
Si as mai avea o nelamurire Cum este corect sa inregistrez 4 ore suplimentar cu 200% sau 8 ore cu 100% Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#10 Mesaj de tomac »

1. Trebuie să le plătiți spor de weekend. Acesta nu e definit de lege, nu are bază de calcul stabilită și nici procent sau sumă stabilite. Este la latitudinea fiecăruia. Acest spor se plătește pentru simplul fapt că vine sâmbăta sau duminica la muncă.
2. Nu sunt 2 zile libere. Am explicat mai sus de ce. Modificarea e din mai 2015.
3. Orele suplimentare se plătesc și se mai achită și un spor de minim 75%. Adică la 4 ore lucrate suplimentar pot să le plătesc în proporție de 175%. 200% se folosește pentru zile de sărbătoare legală lucrate de salariați.
Regula de bază este asta - la fiecare 5 zile lucrate are dreptul la 48 de ore libere consecutive.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#11 Mesaj de crisanl707 »

eu le platesc orele dublu si le paltesc si spor de week-end dar de la ITM a zis ca nu este corect sa lucreze si sambata pentru ca nu mai au 2 zile libere consecutive. Ce se poate face?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#12 Mesaj de tomac »

Ba este corect, dacă lunea le acordați un număr de ore libere, la începutul zilei echivalent cu cele lucrate sâmbăta.
De exemplu dacă lucrează sâmbăta de la 8 la 12 și lunea de la 1 la 20 e în regulă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#13 Mesaj de crisanl707 »

Multumesc ! asa se fac 48 ore libere

zdrentanl
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 25, 2021 1:27 pm

spor zile libere legae

#14 Mesaj de zdrentanl »

Buna ziua,
Pentru zilele de sarbatoare legala in care se lucreaza sporul trecut la "Detalii" va fi de 100% sau 200%?
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Pontaj conform art 137 codul muncii

#15 Mesaj de septimiuv »

Dacă plătești salariul normal e 100%. Dacă plătești dublu e 200%. De altfel puteai face un test.

Scrie răspuns