fisier revisal

Mesaj
Autor
ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

fisier revisal

#1 Mesaj de ciobanc »

nu reusesc sa selectez fisierul xml pentru revisal;de ani de zile fac aceasta operatie la fiecare modificare in salarii;
s-a schimbat ceva ?
va rog sa-mi indicati pasii de urmat in saga

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: fisier revisal

#2 Mesaj de tomac »

Unde nu reușiți asta? Selectarea fișierului XML se face doar în aplicația REVISAL.
Pe siteul ITM se selectează fișierul RVS.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: fisier revisal

#3 Mesaj de ciobanc »

poate nu reusesc sa explic ce se intampla:
1)in fisierul salariati am modificat salariile;
2)am trecut pe registru evidenta salariati;
3)am dat copiere fisier;
Cand am trecut pe REVISAL (noua aplicatie)si dau validare registru non revisal,
imi apare o lista intreaga de erori???
spuneti-mi ce sa fac?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: fisier revisal

#4 Mesaj de prunam »

Descarcati noua versiune de Revisal si aici dati validare din nou.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: fisier revisal

#5 Mesaj de tobosv790 »

Dati o cautare pe aici pe forum si poate gasiti ce va intereseaza. S-a discutat de n-spe ori despre acest subiect.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: fisier revisal

#6 Mesaj de herganiec »

trebuie sa aveti actualizat la zi si Saga si Revisal 6.0.5 de la inspectia muncii.
trebuie sa dezinstalati vechiul revisal.
apoi instalati Revisal 6.0.5

E greu?
Trebuie sa cititi pe forum ca este discutata problema aceasta si este si rezolvata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: fisier revisal

#7 Mesaj de saucan »

Buna seara,am obtinut de la ITM nume de utilizator si parola.Am savat baza de date din Revisal 5.0.8 ,apoi am descarcat Revisal 6.0.5 fara sa dezinstalez revisalul vechi,s-a copiat "peste".Cand m-am autentificat online si am introdus codul si parola,am incercat sa copiez baza de date salvata dar mi a zis ca fisierul e prea lung si totusi am gasit la "raport preluari" tott ce s-a depus.E bine asa sau voi prelua baza de date cand voi avea o modificare de contract ? Si inca ceva,la ITM mi -a zis ca apare un contract dublat si inca unul care nu ar fi inchis dar cand am verificat in "raport preluari " totul este corect (cand aleg "activ" apar contractele active si sunt corecte. Cand se bifeaza "toate "contractele,apar toate contractele iar in dreapta la "activ" daca apare da e activ daca apare nu, e incetat,corect?Sa apara la mine gresit? poate ma puteti ajuta,va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: fisier revisal

#8 Mesaj de balazse »

Eu nu inteleg ce baza de date vrei sa incarci.
In mod normal dupa ce ai instalat ReviSal 6.0.4 (atentie exista deja si ReviSal 6.0.5) trebuia sa generezi din nou registrul si acel fisier generat sa il incarci.
Exista multe probleme in evidentele celor de la ITM.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: fisier revisal

#9 Mesaj de saucan »

Buna ziua,am o problema cu revisalul in sensul ca nu pot inregistra un contract si nici sa validez registru non revisal. La inregistrare angajat si contract nou cand trebuie salvata inregistrarea apare urmetoarea eroare *could not insert -revisal.entites.salariat....INSERT INTO^SALARRIAT^(TIP ACTUALIZARE,NUME,PRENUME,Tip ideentitate,cnp,cnp vechi,serie itm,numar itm,adresa...)values (???).iar la validare registru non revisal apare asa Xml invalid conform schema-the element salariat ,revisal entites has ivalid child element...line number 1,position 1049. V ati mai confruntat cu asa ceva?mentionez ca am cumparat un calculator nou si am salvat baza de date din calculatorul vechi apoi am inregistrat o in calculatorul nou.Apar societatile doar ca nu pot face inregistrari. versiunea pe c are o am e 5,08,033.Multumesc

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: fisier revisal

#10 Mesaj de saucan »

S-a rezolvat.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: fisier revisal

#11 Mesaj de tobosv790 »

Am urmatoarele situatii:
1. Un client a plecat la alt contabil. Noul contabil (care nu lucreaza cu SAGA) imi solicita fisierul REVISAL cu tot cu istoric. Eu nu lucrez cu programul oficial ci numai cu”Registru evidenta salariati “din SAGA el in schimb lucreaza cu Revisal-ul oficial.
2. Am preluat o firma de la alt contabil. Vechiul contabil (care nu lucreaza cu SAGA) ar trebui sa-mi transmita fisierul REVISAL cu tot cu istoric. . Eu nu lucrez cu programul oficial ci numai cu”Registru evidenta salariati “din SAGA el in schimb lucreaza cu Revisal-ul oficial.
Intrebari:
1. Ce trebuie sa-i dau noului contabil pentru a-i indeplini doleantele de a-si inregistra si istoricul salariatilor? Ce fisier sau ce hartii emise de SAGA? Respectiv,
2. Ce trebuie sa-i solicit vechiului contabil (ce fisier sau ce hartii emise de Revisal-ul oficial) pentru a putea inregistra in SAGA si istoricul salariatilor?
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sugestii legate de cele de mai sus.
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: fisier revisal

#12 Mesaj de tomac »

1. În aplicația oficială se poate importa ultimul fișier RVS trimis la ITM. Acesta nu conține istoricul ci starea de la acel moment a salariaților. Singura variantă de a avea acces la istoric este de a prelua baza de date din SAGA.
2. Eu în astfel de situații preiau baza de date în aplicația oficială și acolo continui să operez. În SAGA operez contracte noi sau modificările efectuate strict pentru a obține documentele nu pentru a trimite la revisal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: fisier revisal

#13 Mesaj de tobosv790 »

In cazul 2,dacă totuși as avea rapoarte per salariat pentru salariații activi si le-aș culege manual în saga credeți că ar merge? Cu aplicația oficială nu am lucrat până acum decât la validarea .xml din saga( validare aplicații non-ReviSal). Mulțumesc frumos!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: fisier revisal

#14 Mesaj de nasteaf »

Pentru cazul 2 si eu sunt interesata si chiar nu stiu cum sa fac, lucrez cu Revisal oficial, am preluat o firma cu salariati, de unde preiau baza de date în aplicația oficială și sa continuu acolo să operez?
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: fisier revisal

#15 Mesaj de herganiec »

Daca lucrati cu Revisalul ITM, cereti la vechiul contabil si salvarea firmei (backupul) pe care il puteti importa cu totul in revisalul ITM.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns