plată CO

Mesaj
Autor
floranm114
Mesaje: 17
Membru din: Joi Oct 30, 2014 12:04 am

plată CO

#1 Mesaj de floranm114 »

bună dimineața,

am avut un salariat care a lucrat din decembrie până în aprilie 15 la noi. până în 31 martie a avut contract la 4 ore fără funcție de bază, iar din 1 aprilie până în 15 aprilie la 8 ore cu funcție de bază. până în 31 martie a avut salariul 1610, iar din 1 aprilie 3220 lei lunar.

nu i s-a acordat CO și s-a optat pentru plata concediului la sfârșitul contractului (terminare determinată).

eu am calculat cum spunea Saga, adică am pus zilele de concediu (6) și a ieșit o sumă de 920 lei aferentă salariului de 8 ore de 3220 lei pe care am trecut-o pe alte venituri.

totuși conducerea consideră că trebuia calculat ponderat la salariul din perioada în care avea 4 ore fără funcție de bază. eu am considerat că acest concediu dacă s-ar fi efectuat se efectua în aprilie, dat fiind că înainte nu s-a efectuat.

poate cineva să îmi spună o prevedere legală care s-ar aplica în acest caz? mulțumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: plată CO

#2 Mesaj de balazse »

Trebuie sa respecte prevederile din Codul Muncii, care zice clar ca se plateste suma mai mare dintre media de pe ultimele trei luni comparativ cu media din luna in curs.
Daca nu a fost in concediu cand avea salar mai mic atunci ghinion pentru angajator.

traiac811
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mai 13, 2011 12:23 pm

Re: plată CO

#3 Mesaj de traiac811 »

Corect, cu salariul cel mai mare.

Scrie răspuns