Zile libere platite ptr. munca in zilele de sarbatori legale

Mesaj
Autor
neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Zile libere platite ptr. munca in zilele de sarbatori legale

#1 Mesaj de neamtun »

Cum procedez in cazul unor salariati care muncesc in data de 20.06.2016, care este zi libera?Le dau liber .De la ITM mi-au zis ca trebuie sa apara in pontaj LP(liber platit)in urmatoarea zi. Cate ore lucratoare trebuie sa apara in statul de salarii(168?) sau mai multe datorita liberului platit?Oricum au 2% spor de weekend.Va rog sa ma ajutati sa inteleg cate ore lucreaza , cate platesc si cum pontez.Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Zile libere platite ptr. munca in zilele de sarbatori le

#2 Mesaj de pinteae »

In interpretarea mea, se procedeaza astfel:
In luna iunie fiind 21 de zile lucratoare, pentru a beneficia de norma intreaga, salariatul trebuie sa fie pontat 21 de zile. Daca activitatea firmei se incadreaza la art. 140 sau 141 din Codul muncii, vei proceda in conf. cu prevederile art 142 alin (1). Ceea ce inseamna ca daca in data de 20.06 se va lucra, salariatului respectiv ii vei acorda o zi libera in urmatoarele 30 de zile. Daca nu vei acorda zi libera, atunci vei platii un spor de 100% din salariul de baza, pentru ziua respectiva. Activitatea incadrandu-se la art 140 sau 141, munca prestata in zilele respective este considerata ca fiind in programul normal de lucru.
Daca firma nu se incadreaza in prevederile art. 140 sau 141, va trebui sa-l informezi si sa-i obtii acordul, anterior zilei de 20.06. Ca si in cazul anterior si in acest caz solutia este identica. Adica, daca nu-i acorzi o zi libera atunci vei platii un spor de 100%.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Zile libere platite ptr. munca in zilele de sarbatori le

#3 Mesaj de herganiec »

ziua de 24 ianuarie 2017 este oficial zi libera? sau e la optiunea angajatorului?
Daca spune ca trebuie sa lucrezi, program normal, se plateste dublu ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Zile libere platite ptr. munca in zilele de sarbatori le

#4 Mesaj de pinteae »

Oficial. Cu toate consecintele.
Eugen Pintea

Scrie răspuns