concediu medical

Mesaj
Autor
bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

concediu medical

#1 Mesaj de bojesculc »

Buna ziua
S-a tot vorbit de concediile medicale cod 08 dar inca o parere este binevenita.Avand la o salariata CM cod 08 pe perioada 01.02.2016-30.04.2016 baza trebuie sa fie aceasi pe fiecare luna.In saga baza difera si nu stiu cum modific.Manual?
Inseamna ca indemnizatia zilnica este aceasi in fiecare luna?
Nu am unde sa bifez CM in continuare ca baza sa fie la fel in fiecare luna.
Concret am depus azi CM si nu sunt calculate corect.Febr.2016 este calculata bine baza dar cele de pe martie-mai sunt eronate.Nu am verificat baza sa fie aceasi cu febr.si le-am completat cum a calculat saga.V arog mult un raspuns.Pana vineri trebuie sa le depun din nou plus rectificative la 112.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24120
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical

#2 Mesaj de balazse »

In mod normal nu ar trebui sa se modifice daca ai lucrat corect, adica ai completat cand trebuia seria si nr certificatului initial, astfel programul stia ca este vorba de un certificat medical "in continuare" si atunci normal ca in partea dreapta la calcul iti aparea aceeasi medie.
De altfel, media il treci manual, nu il completeaza programul.

bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu medical

#3 Mesaj de bojesculc »

Am trecut concediul medical corect dar nu stiu ce se intampla.
Nu stiu cum sa corectez.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24120
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu medical

#4 Mesaj de balazse »

Asa cum ai descris mai sus, precis nu l-ai introdus corect.
De corectat, trebuie sa refaci statul de plata corect.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: concediu medical

#5 Mesaj de roncovf »

Am o situație în care, după doi ani (dosar depus în iunie 2014), nu s-au încasat banii pentru un concediu medical de la CJAS Timiș. Dosarul e în regulă, nu are probleme.
Aveți vreo idee cum pot fi presați "isteții" de acolo să facă odată plățile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical

#6 Mesaj de tomac »

Intenționez să scriu pe siteul guvernului - ăla cu comisia pentru tăiat hârtii, o propunere legată de restituirea sumelor și de modificarea acestei proceduri. O să pun textul aici sau pe blog înainte de a-l pune acolo - că poate mai veniți cu idei.
Momentan nu aveți multe instrumente. La Bihor de exemplu cine sună la CAS sună degeaba, că nu-i răspunde nimeni decât dacă are noroc chior să zic așa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: concediu medical

#7 Mesaj de ferenta »

...............
Ultima oară modificat Mie Iun 29, 2016 3:19 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

muresanc
Mesaje: 73
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: concediu medical

#8 Mesaj de muresanc »

Poate va ajuta daca depuneti adresa. daca nici asa nu merge , puteti sa-i actionati linistit in instanta si se rezolva.


Iata un model de adresa :
Cǎtre,

Casa de Asigurări de Sănătate Timis

Subscrisa .................., persoană juridică română, cu sediul în Timişoara, str....................., înmatriculată la Oficiul Registrului Comerţului Timiş sub nr. ..................., având Codul Unic de Înregistrare nr.............., cu atribut fiscal RO, cont bancar ....................... , deschis la ......................, reprezentată prin ................, având funcţia de ........................, prin prezenta revenim cu solicitarea de a ne vira următoarele sume de bani:
- x lei, reprezentând diferenta dintre suma indemnizatiilor cuvenite si contributia de concedii si indemnizatii de asigurări sociale de sănătate datorate de angajator pe perioada noiembrie 2013 – ianuarie 2014
- y lei, reprezentând diferenta dintre suma indemnizatiilor cuvenite si contributia de concedii si indemnizatii de asigurări sociale de sănătate datorate de angajator pe perioada februarie - aprilie 2014
Mentionăm că, sumele de bani antementionate au fost solicitate conform prevederilor Ordinului nr.60/32/2006 privind normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005, prin adresa nr. ..................
Având în vedere că institutia dvs. nu a respectat prevederile art.77 pct.5 din Ordinului nr.60/32/2006 privind normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005, si nu a efectuat plata sumelor datorate în termenul legal de 30 de zile, va somăm ca in termen de 5 zile de la prezenta să binevoiti a ne vira sumele de bani solicitate, în caz contrar vom actiona în judecată institutia dvs. solicitând atragerea răspunderii patrimoniale si a persoanelor care se fac vinovate de întârzierea la plată.
Anexăm în copie adresele antementionate prin care am solicitat achitarea sumelor de bani datorate.

Timişoara, S.C.”................”S.R.L.
Manager general
................

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: concediu medical

#9 Mesaj de roncovf »

Mulțumesc

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu medical

#10 Mesaj de costachet982 »

tomac scrie:Intenționez să scriu pe siteul guvernului - ăla cu comisia pentru tăiat hârtii, o propunere legată de restituirea sumelor și de modificarea acestei proceduri. O să pun textul aici sau pe blog înainte de a-l pune acolo - că poate mai veniți cu idei.
Momentan nu aveți multe instrumente. La Bihor de exemplu cine sună la CAS sună degeaba, că nu-i răspunde nimeni decât dacă are noroc chior să zic așa.
astept noutati pe tema asta ca si eu am depuse garla de solicitari de restituire si .....( pauza)

( e vorba de c.a.s. m.bucuresti - nu ca la alte judete ar fi altfel sau poate mai sunt si exceptii )

Scrie răspuns