Calcul vechime in munca

Mesaj
Autor
buligat
Mesaje: 227
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Calcul vechime in munca

#1 Mesaj de buligat »

Salut! O societate comerciala , are angajati cu 6 ore pe zi + cate 2 week pe luna , salariul brut ajunge la 1250. Nu prea inteleg, cum se face calculul la vechimea in munca, e mai bine sa ii trec cu 8 ore pe zi, cu salariul minin brut de 1250,? Totusi contributia pentru pensie e aceiasi...Ma ajuta cineva?
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul vechime in munca

#2 Mesaj de balazse »

Daca sunt angajati cu 6 ore/zi atunci de ce mai lucreaza ore suplimentare la sfarsit de saptamana?
Ai grija ca "week" inseamna "saptamana", iar "week-end" inseamna "sfarsit de saptamana".

buligat
Mesaje: 227
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#3 Mesaj de buligat »

Da, scuze, am gresit, la week-end ma refeream..pai, asa m-am gandit sa le fac , 6 ore/zi si cateodata mai lucreaza si week-endul, platite cu 200% + spor de week-end..programul e de la 8-14..14-20.. nu e bine cu orele suplimentare? pe anagajati ii afecteaza ca au 6 ore cu salariul brut 1250 sau 8 ore cu 1250..?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#4 Mesaj de herganiec »

angajatii cu timp partial cum ai tu cu 6 ore pe zi (adica care nu au norma de 8 ore pe zi) NU au voie sa faca ore suplimentare.!! si nici in weekend sa lucreze.
Daca ai nevoie de ei trebuie facut contract pe norma intreaga de 8 ore pe zi si apoi pot lucra si ore supliemntare sau in weekenda asa cu ai zis cu respectarea legislatiei in vigoare referitoare la sporuri pt weekend.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#5 Mesaj de grecus149 »

unde scrie ca cei incadrati cu timp partial nu au voie sa lucreze in week-end?(orele lucrate in week-end nu sunt ore suplimentare)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#6 Mesaj de herganiec »

daca programul unui angajat part-time cu 6ore pe zi(sa zicem 8-14) este de luni-vineri. Daca lucreaza sambata nu sunt ore suplimentare ?
daca in schimb, in CIM-ul lui ati stabilit program inegal sa zicem de marti, M, J, V, Sambata) tot cate 6 ore pe zi, atunci nu sunt socotite ore suplimentare( dar fiind weekend trebuie acordat spor de weekend).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#7 Mesaj de grecus149 »

la contractul de munca cu timp partial,nu exista repartizarea timpului de lucru INEGAL .acest lucru se aplina numai la norma intreaga de 8 ore/zi.Orele lucrate in week-end,nu sunt ore suplimentare - care sunt interzise la cei cu timp partial -.ci sunt ore lucrate in zi de repaus,pt care se acorda un spor si pt care esti obligat sa acorzi 2 zile libere consecutiv in sapatamana urmatoare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#8 Mesaj de herganiec »

acum revin si intreb unde scriedespre aceasta in lege, dati-mi va rog un articol ceva de care sa ma pot asigura ca e asa cum spuneti?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#9 Mesaj de grecus149 »

1.art.116(1) din Codul Muncii: repartizarea inegala a timpului de lucru,se face numai in cadrul saptamanii de lucru de 40 de ore
2.la contractul de munca cu timp partial - art.105 lit.c din Codul Muncii,interzice numai efectuarea orelor suplimentare(cu anumite
exceptii) Lucrul in week-end nu este interzis.Are acelasi regim la la norma intreaga.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul vechime in munca

#10 Mesaj de balazse »

Pentru GrecuS149
Codul Muncii scrie:Art. 116. - (1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
De aici nu reiese ca se refera doar la cei cu norma de 8 ore/zi.

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#11 Mesaj de grecus149 »

....in cadrul saptamanii de lucru de 40 de ore....(numai cand lucrezi 8 ore/zi ,saptamana are 40 de ore)
saptamana comprimata este cu totul altceva,nu se refera la timp partial.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul vechime in munca

#12 Mesaj de balazse »

Totusi la ce se refera "saptamana comprimata"?

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Calcul vechime in munca

#13 Mesaj de grecus149 »

saptamana comprimata de lucru se refera la perioada in care se lucreaza 14 zile consecutiv
cu respectarea art.137 al.4 din Codul Muncii.

traiac811
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mai 13, 2011 12:23 pm

Re: Calcul vechime in munca

#14 Mesaj de traiac811 »

ei, na.
Este si saptamana decomprimata?

Cred ca va complicati. ITM atata stie, doar cei cu norma intreaga 8ore 40ore/saptamana pot avea ore suplimentare si lucru in weekend.
Faceti cum credeti dar la un control o sa vedeti ca nu aveti cu ce sa-i motivati, si va va obliga sa ii incadrati cu norma intreaga nu cu timp partial.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Calcul vechime in munca

#15 Mesaj de balazse »

Pentru GrecuS149
Multumesc pentru informatie.

Scrie răspuns