concedii medicale

Mesaj
Autor
filipe719
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 18, 2016 1:36 pm

concedii medicale

#1 Mesaj de filipe719 »

Buna ziua,
Am si eu o problema cu, concediile medicale, daca ma puteti ajuta.
Am o fata angajata cu juma de norma si are concediu medical cod indemnizatie 06 si urgenta medico-chirurgicala 038. Este angajata din 16.03 si are CM initial din 04.07-15.07 si CM initial din 18.07-29.07 si nu stiu cum sa-i calculez. 5 zile nu se plateste de societate si 5 din FNUASS si trebuie sa-i iau si baza de calcul de la celalat loc de munca si veniturile pe 6 luni sau la urgente se poate si pe o luna sau cat a lucrat. Nu stiu cum sa selectez si nu stiu ce inseamna CCI. Nu am mai lucrat pana acum in SAGA, este prima data.
Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: concedii medicale

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Nu conteaza norma
Se iau in calcul veniturile din ultimele 6 luni, daca la tine nu are inca 6 luni iti trebuie adeverinta cu venitule de la celalalt loc de munca
La un CM initial primele 5 zile CALENDARISTICE, atentie se platesc de societate adica suportate din FS, restul sunt suportate din CCI
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: concedii medicale

#3 Mesaj de grecus149 »

concediul medical il inregistrezi de 2 ori
-pt.primele 5 zile calend.care se suporta din FS
- pt.restul zillelor suportate din CCI
daca nu iti aduce adev de la vechiul loc de munca,ii iei in calcul veniturile realizate la tine

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concedii medicale

#4 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, am pentru prima data un concediu medical si nu sunt sigura ca l`am inregistrat corect. Salariatul a avut concediu medical in perioada 15.07.-24.07., cod indemnizatie 01, acordat de medicul de familie. Am inregistrat in Saga in ``` Concedii medicale``astfel:
-primul rand: serie si nr certificat, cele din certificat, serie initial si nr initial am lasat necompletat pentru ca asa am citi aici pe forum, data acordarii 15.07, boala obisnuita, cod 01, loc de prescriere medic de familie, de la 15.07.-19.07, nr zile CM =3 (restul nelucratoare), suportat din FS, zile baza, venituri baza, indemnizatia zilnica am trecut manual valorile calculate in tabelul din dreapta jos, apoi datele medicului din certificatul medical
-randul doi: identic cu randul unu, dar perioada 20.07.-24.07. si suportat din CCI
-In D112 la C2 Indemnizatii sanatate imi apar ``2 cazuri``, nu cred ca e corect, ce am gresit? In rest, apar 3 zile suportate de angajator 3, zile suportate din FNUASS 3 si sumele respective.
Va rog sa imi spuneti daca am completat corect, daca am gresit unde si cum corectez?
Cum recuperez suma de la FNUASS, pana cand trebuie depus dosarul la CASMB?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concedii medicale

#5 Mesaj de balazse »

Nu ai gresit cu nimic, in D.112 trebuie sa apara de doua ori, deoarece acel CM este suportat din doua parti (unitate si CCI).
Iti apare suportat 3 zile de unitate 16-17 sunt zile nelucratoare (se platesc doar zilele lucratoare), ca urmare nu se platesc, la fel cum nu platesti angajatii cand nu lucreaza in weekend.
Pentru recuperare indemnizatiei suportat din CCI/FNUASS ai termen de 90 de zile, pentru care vei depune o cerere la Casa de Sanatate de care apartii.
Despre lista documentelor poti citii aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=22454

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concedii medicale

#6 Mesaj de ciobanum »

Multumesc mult!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: concedii medicale

#7 Mesaj de ferenta »

M-a anuntat astazi un administrator de firma, ca nu mi s-a acceptat la plata un CM cod 14, pe motiv ca mai trebuie completat un formular.Am mai avut cinci luni CM pe acest cod , dar a fost in regula pana acum.Pana intru in posesia acelui, habar n-am ce formular, va rog sa imi spuna cineva daca a mai avut cineva astfel de caz si ce anume s-a mai modificat.Ca m-am saturat...dar incerc sa tin totusi seama de motto-ul meu de mai jos. :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pandelem841
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 11, 2016 3:21 pm

Re: concedii medicale

#8 Mesaj de pandelem841 »

buna seara.

va rog , o mana de ajutor. am un medical pt un salariat unde, pt primele 5 zile de CM programul retine somaj de la salariat.
mai precis,pe sume, omul are 225 lei brut cm din fondul de salarii (i se retine 1 leu somaj), si inca 720 lei din NFUASS.
din ce am citit, este normal sa i se retina somajul insa decl. 112 imi da eroare. ma anunta ca salariatul are 168h din 168 h suspendate si nu ma lasa sa validez declaratia. ce este de facut? cum o fac sa iasa????? multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concedii medicale

#9 Mesaj de balazse »

Pentru FerentA
Daca aflii sa ne zici si noua. :mrgreen:

Pentru PandeleM841
Aici poti citii despre baza de calcul pentru contributii:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=25231
Interesant este ca la o simulare facuta, la mine pe perioada concediului medical suportat din FS il trece la ore lucrate.
Mai verifica o data declaratia, dar atunci cand ai ajuns la D.112 (inainte de a genera fisierul pdf) sa apesi pe "actualizare date" ca poate ai generat o data D.112 cu date gresite si nu ai actualizat declartia cu datele noi corecte.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: concedii medicale

#10 Mesaj de ferenta »

M-am luminat intre timp, desi s-a inserat!
Deci, formularul nou de care mi s-a spus telefonic, nu este altceva decat exact formularul pe care l-am depus si eu pe care l-am listat din SAGA, adica cererea, anexa 4 (anexa nr.12 la norme)! :lol:
Insa, in acel formular tip, primit de la Casa de Sanatate, au mai adaugat ei urmatoarele documente care trebuie sa insoteasca cererea incepand cu CM aferente lunii iulie 2016 si anume:

*anexa 1.1 sectiunea C aferenta D112
*centralizator privind certificatele de concediu medical
*dovada achitarii contributiei pentru concedii si indemnizatii, pentru perioada anterioara celei pentru care se solicita restituirea (Certificat de atestare fiscala) din care sa rezulte ca angajatorul nu are obligatii fiscale neachitate
*baza de calcul pentru fiecare certificat medical care se suporta din FNUASS
*certificatele de concediu medical (certificatele roz)
*dovada eliberata de catre banca/trezorerie sau extrasul de cont pentru contul IBAN in care se va face restituirea sumei solicitate
*opis documente (numerotarea documentelor care constituie dosarul).
Toate documentele in copie xerox pe care le anexam poarta semnatura conducatorului unitatii si stampila, langa mentiunea <conform cu originalul>.

Fara cuvinte!Decat ca-mi vine sa le duc salariatul bolnav de cancer si sa il pun pe masa lor...
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concedii medicale

#11 Mesaj de herganiec »

scrie la ministrul de finante, poate te asculta si simplifica toate "minunile" aste si si le iau singuri din bazele lor de date.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pandelem841
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 11, 2016 3:21 pm

Re: concedii medicale

#12 Mesaj de pandelem841 »

balazse scrie:Pentru FerentA
Daca aflii sa ne zici si noua. :mrgreen:

Pentru PandeleM841
Aici poti citii despre baza de calcul pentru contributii:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=25231
Interesant este ca la o simulare facuta, la mine pe perioada concediului medical suportat din FS il trece la ore lucrate.
Mai verifica o data declaratia, dar atunci cand ai ajuns la D.112 (inainte de a genera fisierul pdf) sa apesi pe "actualizare date" ca poate ai generat o data D.112 cu date gresite si nu ai actualizat declartia cu datele noi corecte.
incerc acum sa vad cum iese decl 112 daca ii trec zilele alea 5 ca fiind lucrate.

si inca ceva. celelalte zile de cm ,16 la numar, le trec la suspendate?

pandelem841
Mesaje: 22
Membru din: Joi Feb 11, 2016 3:21 pm

Re: concedii medicale

#13 Mesaj de pandelem841 »

Am introdus zile lucrate 40. mi-a iesit. la zile suspendate 128 pt restul zilelor de cm. o fi ok?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concedii medicale

#14 Mesaj de balazse »

Nu modifica manual, programul stie ce are de facut, doar sa faci ceea ce am postat mai sus.

Scrie răspuns