Conediu fara plata

Mesaj
Autor
suciua95226
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 21, 2013 4:26 pm

Conediu fara plata

#1 Mesaj de suciua95226 »

Buna ziua,

am o firma cu domeniul de activitate constructii si imi trimit adum cereri de concediu fara plata pentru 2 dintre angajati pe perioada 16.08.2016 - 10.10.2016. Întrebarea mea este: operez in Revisal suspendarea CIM începând cu data de 16.08, adica am dreptul sa transmit Revisalul cu 2 zile in urma, dar pot sa fac operatiune in mujlocul lunii, sau se poate doar de la 1 a lunii?
Întrebarea nr. 2: firma mai are 2 angajati care au avut contractele suspendate in perioada 01.06.2016 - 31.07.2016, s-a facut revenirea din suspendare si apoi din nou pe perioada 01.08.2016 - 31.08.2016.
Maine este data de 31.08 si trebuie sa fac incetrea suspendarii. Mai au dreptul la inca o luna de suspendare a CIM?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Conediu fara plata

#2 Mesaj de tomac »

Modificările de contract se trimit în termen de 19 zile lucrătoare de la data de la care produc efecte.
Revenirea dintr-o suspendare de contract nu are termen legal de transmitere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Conediu fara plata

#3 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua

Se da un angajat pe perioada determinata de 2 luni.

Angajatorul nu are de lucru 2 zile pentru acesta. Cum procedeaza angajatorul pentru a fii pe lege?
I-a sugerat sa faca cerere de co pt ele, dar deja are luate toate zilele de co aferente contractului. Stiu ca nu ar fii o probleme daca angajatul ar accepta varianta asta, la expirarea CIM urmand sa-i retina cv acestora pe statul de plata, DAR angajatul nu vrea sa faca cerere de co pt ele.
Ce unealta legala are angajatorul pt a nu -l plati 2 zile pe acesta daca nu are de lucru pt ele?

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Conediu fara plata

#4 Mesaj de balazse »

Nici una, angajatorul are obligatia de a asigura munca angajatilor, iar daca nu reuseste isi asuma responsabilitatea.
Poate sugera angajatului sa scoata concediu de odihna sau fara plata, dar angajatul nu are obligatia la fara plata, ci in cel mai bun caz la cel de plata.

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: Conediu fara plata

#5 Mesaj de maginap »

sa-i gaseasca altceva de lucru pt 2 zile, am avut un sofer cu carnetul de conducere suspendat 3 luni dar i s-a dat de lucru sa ajute la magazie pe magaziner.
Doar bunavointa sa fie.
Cerere de co sau fara plata e exclus fara acordul salariatului.

Scrie răspuns