Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

Mesaj
Autor
dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

#1 Mesaj de dinud251 »

Buna seara.
Am urmatoarea problema si nu am gasit o solutie:

O angajata care are contract cu 8h, perioada nedeterminata, functie de baza are concediu medical.
Cand a adus medicalul ne-a adus si o adeverinta cu veniturile pe ultimele 6 luni de la un alt angajator unde a avut un alt contract de munca, cu timp partial, fara functie de baza si cu comisioane de vanzari. Respectivul contract a incetat in august 2016.

Iau in calcul si acele venituri? In oug158/2005 si in norme nu am gasit aceasta situatie. Stiu ca daca sunt mai multe contracte in derulare fiecare angajator e obligat sa calculeze si sa plateasca medicalul, dar cu acest caz nu m-am mai intalnit.

Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

#2 Mesaj de herganiec »

luati in considerare doar adeverinta cu venitul brut ce ati primit. Daca aducea mai multe avea si suma mai mare pt calculare sume pt concediu medical..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nagyc71
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 09, 2015 4:13 pm

Re: Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

#3 Mesaj de nagyc71 »

Buna, am un angajat care a fost in concediu pentru cresterea copilului, lucrat 6 zile in luna august dupa care a iesit in concediu medical de la 06.09 cum se calculeaza baza la concediu medical in acest caz? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Ultima oară modificat Joi Oct 06, 2016 10:57 pm de către nagyc71, modificat 1 dată în total.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

#4 Mesaj de cernatv »

Contează și codul medicalului. Vezi OUG 158.

nagyc71
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 09, 2015 4:13 pm

Re: Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

#5 Mesaj de nagyc71 »

Buna, am un angajat care a fost in concediu pentru cresterea copilului, lucrat 6 zile in luna august dupa care a iesit in concediu medical de la 06.09 cum se calculeaza baza la concediu medical in acest caz? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

#6 Mesaj de cernatv »

Scuze, la prima ta postare am citit printre rânduri.
Perioada concediului pt.creștere copil constituie stagiu de cotizare.
Îți trebuie o adeverință de la Agenția de Prestații Sociale.
Baza de calcul: ultimele 6 luni.

nagyc71
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 09, 2015 4:13 pm

Re: Calcul baza indeminizatie zilnica Concediu Medical

#7 Mesaj de nagyc71 »

Multumesc mult cernatv

Scrie răspuns