demisie fara preaviz, va rog, este urgent

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va rog sa ma ajutaticuun sfat pentru ca nu stiu cum sa procedez in urmatoarea situatie: lucrez ca si contabil angajat cu cateva ore pe luna la o srl cu salariati, fara TVA si de cele mai multe ori am colaborat foarte greu cu dna patron, nu imi platea salariul la termenul stabilit, nu am semnat statul de plata de multe luni in aceste conditii, nu primesc actele la timp, nu raspunde la telefon. Declaratiile 112 si 100 sunt depuse la termen, nu am depus 112 pentru oct. Saptamana trecuta am reusit sa vorbesc la telefon cu dna patron si am rugat`o sa ne intalnim ca sa ia act de demisia mea si sa`i predau actele care sunt la mine, mi `a spus sa fac ce vreau si de atunci nu am mai vorbit cu dna. Firma si`a schimbat locul in care activeaza, mi`a comunicat dna patron si am gasit si pe net reclama firmei cu noua adresa, dar acum pe site ANAF, firma are sediul social cel vechi. Am fost azi dimineata la ITM pentru a prezenta situatia mea dnelor si dnilor inspectori pentru ca demisia prin posta nu cred ca va ajunge la destinatar deoarece nu mai lucreaza acolo. Am vorbit cu cateva dne inspector si mi`au spus sa trimit prin posta demisia la sediul social care apare pe ANAF, iar pentru predarea actelor, variantele au fost, in functie de inspector, fie sa incerc amiabil, dar daca nu vrea sa ne intalnim ce sa fac?, fie sa trimit actele cu curier rapid la sediul social si daca se intorc la mine, am dovada ca am dorit sa predau actele, fie sa merg la un executor judecatoresc.
Eu nu vreau sa fac reclamatie pentru ca imi este frica de dna patron si nici nu vreau sa`i fac rau, dar cum sa procedez? De la ITM am mers la posta si am trimis demisia fara preaviz incepand cu data de 18 noiembrie, adica vineri, dar daca se intoarce scrisoarea cu valoare declarata si confirmare de primire, ce sa fac? Voi trimite D112 ca sa nu am probleme, dar nu stiu cum sa predau actele si sa inaintez demisia. Nu mai vreau nici banii restanti, vreau doar sa termin cu aceasta firma fara sa imi faca probleme, imi este frica sa nu ma urmareaca, sa nu vina acasa la mine.
Sunt foarte speriata si stresata de situatia creata, va rog sa ma ajutati, poate este aici cineva jurist, avocat.
Va multumesc foarte mult si va rog sa ma scuzati pentru insistenta.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#2 Mesaj de paturcai »

Sigur ca aveti o adresa de posta electronica a doamnei patron.
Pana si Curtea Suprema de Justitie si Casatie a confirmat faptul ca angajatorul poate sa trimita angajatului prin email concedierea.
Trimiteti un email.
Trimiteti de fapt doua emailuri: unul cu demisia si al doilea in care o instiintati ca intrucat nu stiti unde sa predati documentele prelucrate intrucat si-a schimbat adresa/sediul firmei acestea sunt la dvs si ca o asteptati ca sa i le predati.
Nu va mai speriati chiar asa.
Doamne, ca nu am si eu norocul sa dau peste astfel de patroni. Macar o data!
Succes!
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#3 Mesaj de balazse »

Chestia cu e-mailul nu prea cred ca ar fi functional, ci doar daca acea adresa de e-mail ar fi expres prevazut intr-un anumit document semnat de parti (ex: in datele ale angajatorului din CIM), dar asta este parerea mea, din pacate n-am experienta in domeniul juridic.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#4 Mesaj de paturcai »

Chiar nu!

Totodată, judecătorii subliniază că transmiterea deciziei de concediere prin e-mail este posibilă dacă salariatul a dat angajatorului o adresă de poștă electronică la care poate fi contactat și părțile comunică în mod obișnuit în acest fel.


http://www.avocatnet.ro/content/article ... -mail.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#5 Mesaj de balazse »

Decizia respectiva se refera doar la concediere, sa speram ca se va accepta si pentru demisie.
De altfel, mai rar vezi schimb de e-mail intre conducerea unei societatii mici si contabil, dar sa fim optimisti.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#6 Mesaj de paturcai »

Eu chiar corespondez FOARTE DES pana si cu cei la care sunt angajat cu functia de baza.
Pe bune!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#7 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, va multumesc mult pentru raspunsuri, ma scuzati ca nu am putut sa va scriu mai repede, deocamdata nu am primit aviz de retur la demisia trimisa prin posta si nici confirmare de primire. Am vorbit ieri cu patroana si mi`a spus ca maine ca ne intalnim, sper ca macar de data aceasta sa ne intalnim. Nu am trimis emailurile sugerate intrucat sper sa`i predau actele maine, ci doar demisia prin posta.
In cazul in care maine sau azi ma anunta ca nu ne mai intalnim, asa cum s`a intamplat de multe ori, sau nu doreste sa ia actele, cum sa procedez?
Multumesc

traiac811
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mai 13, 2011 12:23 pm

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#8 Mesaj de traiac811 »

lei faci pachet si le pui prin Funcurier cu confirmare de primire.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#9 Mesaj de serbanm815 »

Pentru dl.Paturca : aveti grija ce va doriti , ca s-ar putea sa se implineasca .... :lol: ,
unii oameni sunt de un tupeu si o nesimtire de nu va inchipuiti , au patit-o si alti colegi
si mai rau...
Pentru colega in cauza , o sfatuiesc sa aibe si un proces verbal cu lista actelor predate
si sa o puna sa semneze pe ,,patroana ". ( curaj , nu va lasati intimidata de nimeni )

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#10 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor. Am reusit sa ma intalnesc cu patroana, am predat toate actele, am proces verbal de predare toate actele contabile si baza de date Revisal, cu stampila firmei si semnatura patroanei. Ramane de rezolvat demisia.
O saptamana buna!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#11 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, va deranjez iar cu demisia mea, azi am primit aviz de la Posta ca sa ridic scrisoarea cu valoare si confirmare de primire ce continea demisia fara preaviz, voi merge luni sa o ridic. De la predarea actelor contabile cu proces verbal nu am mai vorbit cu patroana. Ma gandesc sa trimit luni tot cu Posta, o noua demisie, de data aceasta cu preavizul de 20 zile din CIM, astfel incat sa nu mai existe, eventual, vreo obiectie. Daca trimit scrisoarea luni 5 decembrie, consider prima zi de preaviz marti 6 decembrie, ultima zi de preaviz ar fi miercuri 4 ianuarie 2017, iar CIM se va desface joi 5 ianuarie 2017, este corect? Este bine sa trimit o alta demisie si sa fie cu preaviz?
Multumesc!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#12 Mesaj de costachet982 »

nu stiu cum a mai evoluat sit.dv dar am urm intrebare
ati spus ca nu ati incasat salariul pe cateva luni, nu ati semnat statul...daca e adevarat nu e nevoie de preaviz...invocati nerespectarea prevederilor contractuale si inceteaza legatura contractuala

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#13 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, sigur ca este adevarat faptul ca nu am fost platita de cateva luni si nu am semnat statul de plata, altfel nu as fi intocmit demisia fara preaviz. Nu mi s-a desfacut contractul de munca deoarece mi` a spus patronul ca nu a gasit alt contabil. Am convenit ca mai trimit D112 pt nov ca sa nu primeasca amenda si sa fac alta demisie cu preaviz astfel incat sa expire preavizul la inceputul lunii ianuarie ca sa aiba timp sa gaseasca contabil. Considerati ca este in defavoarea mea o alta demisie, de data aceasta cu preaviz? Pe prima o pastrez in plicul returnat de Posta. Cum ma sfatuiti sa procedez? Multumesc

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#14 Mesaj de ciobanum »

Mai am o intrebare, firma si`a schimbat sediul social in decembrie, noul sediu e inregistrat la ONRC de cateva zile, firma s-a mutat dintr`un sector in altul, pot trimite D112 in conditiile in care mai dureaza pana firma se va inregistra la AFP din sectorul cu noul domiciliu? Multumesc

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie fara preaviz, va rog, este urgent

#15 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, va rog, ma ajuta cineva? Cum e mai bine pentru mine, sa las prima demisie si sa sa descurce patronul cu desfacere CIM sau sa fac alta demisie cu preaviz?
In cazul unei noi demisii, daca maine ma intalnesc cu patronul si comunic demisia , prima zi de preaviz este maine 16 dec sau luni 19 dec? CIM inceteaza in ultima zi de preaviz sau in ziua urmatoare ultimei zi de preaviz, am citit pareri diferite despre acest subiect.
In afara de nr de inregistrare, data, semnatura patron ca a luat la cunostinta si stampila firmei, mai trebuie mentionat ceva pe demisie?
Multumesc

Scrie răspuns