Decl 112 salariat nou

Mesaj
Autor
bajinarur
Mesaje: 164
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Decl 112 salariat nou

#1 Mesaj de bajinarur »

Am un salariat angajat la jumatatea lunii februarie. Pana la angajare a lucrat in alta parte. La introducerea contractului am debifat pentru februarie functia de baza pentru a nu i se calcula deducerea . Este corect asa? Este corect sa apara in d 112 la sectiunea E2 la alte venituri si la E3 pct. 3 -in afara functiei de baza? (asta numai pt februarie). Daca am salariati angajati care nu au mai lucrat in alta parte deducerea se aplica integral indiferent de data angajarii?Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Decl 112 salariat nou

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Nu este corect sa ii debifati deducerea
Fiind angajat in timpul lunii deducerea o sa i se acorde doar pentru suma castigata la noul loc de munca
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

bajinarur
Mesaje: 164
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: Decl 112 salariat nou

#3 Mesaj de bajinarur »

Din codul fiscal. Nu interpretez eu corect ?
SECȚIUNEA a 5-a - Termenul de plată a impozitului

(4) În cazul în care un angajat care obține venituri din salarii la funcția de bază se mută în cursul unei luni la un alt angajator, calculul impozitului se face pentru fiecare sursă de venit (loc de realizare a venitului).

Deducerea personală se acordă numai de primul angajator, în limita veniturilor realizate în luna respectivă, până la data lichidării.

Dacă reangajarea are loc în aceeași lună cu lichidarea, la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate în această lună de la angajatorul următor nu se va lua în calcul deducerea personală.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Decl 112 salariat nou

#4 Mesaj de balazse »

Pentru FagarasA176
La vechiul loc de munca ramane cu functia de baza, iar la noul loc de munca incepe fara functie de baza, daca "mutarea" are loc in cursul lunii.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Decl 112 salariat nou

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Da asa este
Am "uita'tă'ră" :oops:
Imi cer scuze
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns