Salariu net 2017 persoana neimpozitata, cu bonuri

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Salariu net 2017 persoana neimpozitata, cu bonuri

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua,

Vad ca s-a implementat in program ajutorul de stat pentru IT-isi si persoane cu handicap care nu datoareaza impozit. Trebuie completat salariul net din decembrie 2017, pentru a se efectua calculul cf. OUG3/2018.

Acesti salariati, la noi primesc si bonuri, care nu sunt trecute in contract, dar se acorda lunar, in functie de numarul de zile lucrate.
Eu ce salariu net trec, pentru a li se acorda ajutorul de la stat:
1. salariul net final de pe statul din decembrie, care include si valoarea bonurilor de masa?
2. sau tiparesc un stat pe decembrie din care am scos bonurile, si trec aceasta valoare?

Conf. OUG3/2018"salariul brut din luna decembrie 2017, prevăzut la alin. (1), cuprinde salariul brut de încadrare și elementele de natura veniturilor salariale care se acordă, în fiecare lună, conform contractului individual de muncă valabil în luna decembrie 2017, care constituie bază de calcul al contribuțiilor sociale obligatorii"

Iar la Art. I (5) "d) salariu net_decembrie2017 = salariul net, determinat prin deducerea din salariul brut a contribuțiilor sociale individuale obligatorii, potrivit legii, în luna decembrie 2017, corespunzător salariului brut prevăzut în contractul individual de muncă, aflat în derulare la data de 31 decembrie 2017".

Deci la mine ar ramane varianta 2, fara bonuri...
Deci pot sa iau din statul de plata suma de la "Rest de plata", nu mai trebuie sa faca alte calcule...

In timp ce intrebam, mai si raspundeam :D ...
Credeti ca este ok?

Multumesc anticipat!

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Salariu net 2017 persoana neimpozitata, cu bonuri

#2 Mesaj de alexoaiac »

In timp ce ma loveam de o situatie cu o salariata care a avut concediu medical in decembrie si a avut salariul net mai mic cu 200 de lei (pentru ca, fiind decembrie, doamna a prins multe zile libere in concediul medical si putine zile platite)... imi dau seama ca din lege reiese totusi ca trebuie sa calculez salariul net pentru salariul brut din decembrie, indiferent de numarul de zile de concediu medical sau odihna... Pur si simplu salariul net pentru brutul respectiv, nu? Adica pentru 2.394 brut salariul net 1.999 (inclusiv scutirea de impozit).
Ce parere aveti, e ok?

ciolaci820
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 22, 2017 12:32 pm

Re: Salariu net 2017 persoana neimpozitata, cu bonuri

#3 Mesaj de ciolaci820 »

Va rog, sa imi spuneti si mie unde introduc salariu lunii decembrie 2017, fiindca eu nu regasesc aceasta optiune la salariati-detalii. Si in actualizare mi se spune ca trebuie sa completez salariu net la decembrie 2017, iar in oug 3/2018 se vorbeste de majoararea salariului brut cu 20%, ceea ce presupune ca toate majoararile minimului de la 1450 la 1900 sunt scutite de impozit.
Multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25856
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Salariu net 2017 persoana neimpozitata, cu bonuri

#4 Mesaj de tomac »

În fișiere-salariați. Se aplică numai pentru persoanele ce se regăsesc în situațiile de la art.60 cod fiscal - scutiri de la impozitul pe venit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns