Versiunea 3.0.314

Mesaj
Autor
dumitriup
Mesaje: 15
Membru din: Lun Sep 03, 2007 12:00 am

Versiunea 3.0.314

#1 Mesaj de dumitriup »

Astazi de dimineata am descarcat noua versiune de program.
Am verificat la configurare salarii si observ ca nu sunt aparute modificari la procentul de somaj unitate ,a aparut modificat doar procentul de somaj asigurat,si sanatate unitate.
Asa cum spuneau si alti useri de pe acest forum , sunt unitati care fac statul de plata pentru luna Ianuarie 2008,in Ianuarie 2008,si de aceea era de bun augur sa facem statul o data si bine .
De asemeni , inca nu au aparut noile coduri CAEN ,cu procentii aferenti platibili de catre unitate.
Va trebui sa mai asteptam pana se vor actualiza toate cele pentru statul de plata?
Somajul salariatului se va calcula in continuare la nivelul salariului de incadrare ? -sunt foarte multe zvonuri ca se va calcula la nivelul salariului brut.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

#2 Mesaj de munteanud411 »

Corecta observatia ! Somaj 1% se introduce manual, la fiecare societate.
INTREBARE:- Somaj diminuat inseamna 1% sau 0.75% ?
In privinta calculului, OG 91 / 2007 spune :
"10. La articolul 23, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 23. – (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, in situatia asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I si II;
b) venitul lunar asigurat, inscris in declaratia sau in contractul de asigurare sociala, in cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. IV si V si alin. (2);
c) salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in cazul indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical, cu exceptia cazurilor de accident de munca sau boala profesionala.”

11. La articolul 23, alineatul (3) se abroga.

12. La articolul 24, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 24. – (1) Baza lunara de calcul a contributiei de asigurari sociale datorate de catre angajator o constituie suma veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale conform art. 23 alin. (1).”
. Articolul 26 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

„Art. 26. – Angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota se aplica asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1).”

2. La articolul 27, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:


„Art. 27. – (1) Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota se aplica asupra bazei lunare de calcul, reprezentata de venitul brut realizat lunar, in situatia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19.”
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

Scrie răspuns