pensie gradul III de invaliditate

Mesaj
Autor
popai
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 27, 2015 12:00 am

pensie gradul III de invaliditate

#1 Mesaj de popai »

Buna ziua,

Pentru un angajat cu pensie de invaliditate (gradul III - cod pensie N23), cu drept de munca 4 ore, care are un contract cu timp partial de 2 ore, se bifeaza in Saga: Baza contributie egala cu salariul?


Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pensie gradul III de invaliditate

#2 Mesaj de tomac »

Da. Și opțiunea "Pensionar".
Repet pentru a nu știu câta oară: opțiunea "Bază contribuții egală cu salariul" se bifează pentru toate situațiile în care persoana se regăsește în una din situațiile de excepție de la art.140 CF.
Restul opțiunilor se bifează dacă salariatul se încadrează în ceea ce reprezintă opțiunea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

heresx
Mesaje: 68
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:58 pm

Re: pensie gradul III de invaliditate

#3 Mesaj de heresx »

Am un angajat pensionar cu 4 ore sal.725.Am bifat contrib. egala cu sal. si pensionar.La validarea declaratiei primesc eroarea la cas si cass .
EROARE - Creanta 05 - Contributia de asigurari sociale datorata de angajator (1986) mai mica decat suma calculata (-5) : 2096!
* ATENTIE - Creanta 13 … Contributia de sanatate datorata de angajator (597) diferita de suma calculata (634) !
Ma ajutati va rog?!!!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: pensie gradul III de invaliditate

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

alexen807
Mesaje: 13
Membru din: Joi Ian 26, 2023 1:10 pm

Re: pensie gradul III de invaliditate

#5 Mesaj de alexen807 »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Lucrez de putin timp in programul saga.
Cu 01.05.2023 am un salariat cu DECIZIE MEDICALA ASUPRA CAPACITATII DE MUNCA, grad de invaliditate III, diagnostic: MEDIE, pierduta cel putin jumatate, cu cod pensie invaliditate N23. La Detalii (in SAGA) trebuie sa bifez pozitiile pensionar si baza contributie egala cu salariul, dar nu stiu la impozit ce se bifeaza?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pensie gradul III de invaliditate

#6 Mesaj de tomac »

La impozit nimic. Are încadrare în grad de handicap? Dacă da discutăm, dar nu e cazul aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexen807
Mesaje: 13
Membru din: Joi Ian 26, 2023 1:10 pm

Re: pensie gradul III de invaliditate

#7 Mesaj de alexen807 »

cauza invaliditatii art.68 alin(1) lit.b

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pensie gradul III de invaliditate

#8 Mesaj de tomac »

Eu am întrebat despre gradul de handicap așa cum e definit de legea 448/2006 și dvs îmi indicați un articol, nu se știe din ce lege (nu din codul fiscal cu siguranță că acolo la art.68 e altceva decât cauze de invaliditate) și-mi spuneți de cauza de invaliditate. E o diferență între gradul de handicap și cauza de invaliditate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexen807
Mesaje: 13
Membru din: Joi Ian 26, 2023 1:10 pm

Re: pensie gradul III de invaliditate

#9 Mesaj de alexen807 »

Are si Certificat in gradul de handicap accentuat, valabil pana pe 14.12.2023, in 26.04.2023 am primit Decizia medicala asupra capacitatii de munca (Grad de invaliditate III -Medie) si buletin de calcul privind acordarea pensiei de invaliditate. Cred ca in saga (la DETALII )se bifeaza neimpozitat cu handicap, pensionar si baza contributii egala cu salariul.
Ce parere aveti? Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pensie gradul III de invaliditate

#10 Mesaj de tomac »

În acest caz, da, se alege neimpozitat cu handicap.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns