Cheltuielile cu deplasarea

Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Cheltuielile cu deplasarea

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna seara. Am constatat ca am gresit faptul ca nu am inregistrat la salarii suma care depasea limita pt nedeductibilitate la chelt. cu detasarea. Acea diferenta trebuia sa o introduc la venituri salariale. Ar trebui sa modific inclusiv D112 din iulie 2016, sept 2016, ianuarie 2017, iunie 2017. Bineinteles ca sunt depuse bilanturile la 12.2016 si 06.2017.
Depun rectificative pt toate acele luni, platesc diferenta care va fi la contributii, dar cu bilantul ce fac? Probabil mi se vor modifica salariile acolo...
Multumesc frumos.
In cazul unui control, aceasta fapta poate fi considerata evaziune?Sau as primi doar amenda?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#2 Mesaj de balazse »

Eu zic ca ar trebui sa refaci D.112 pentru acele luni (aici gasesti un mod de a efectua: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=38850).

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#3 Mesaj de pinteae »

Refaci calculul salarial pentru lunile respective, adaugand ca avantaje salariale diferentele de indemnizatie de delegare/detasare.
Depui declaratii rectificative la D112.
Diferentele rezultate, le vei prelua in contabilitate prin articole contabile.

Asa cum sugera si colegul balazse, iti incarci datele intr-o firma nou creata, in care efectuezi calculele salariale si rectificativele la D112.
In schim eu iti sugerez sa pastrezi o arhiva dupa firma prin care refaci calculul salarial.
Eugen Pintea

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#4 Mesaj de sorina87 »

Va mulțumesc pt răspuns. Voi face așa.

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#5 Mesaj de sorina87 »

Intrebare: daca firma plateste cazarea in luna iulie pt o delegatie care va avea loc in septembrie, aceasta plata este supusa acelorasi conditii aferente diurnei de 2,5? Sau aceasta limita se aplica doar pt ceea ce cheltuie angajatul acolo (masa, benzina)? Mentionez ca este vorba de o societate platitoare de imp pe venit.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#6 Mesaj de balazse »

Diurna este indemnizatia pe care il platesti angajatului, iar aceasta din acei bani (pentru care nu solicita factura) angajatul cumpara ce doreste (mancare, bautura etc).
Cazarea nu intra la diurna, precum nici facturile cu masa servita sau combustibil solicitate pe firma.

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#7 Mesaj de sorina87 »

Asta estte o veste buna :)
multumesc frumos

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#8 Mesaj de balazse »

"Veste buna"? Pana acum cum ai facut?

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#9 Mesaj de sorina87 »

Am introdus facturile cu cazarea si bonurile de motorina ca atare, doar ca m-a derutat cineva care mi-a zis ca trebuia sa le iau in calcul la diurna...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#10 Mesaj de balazse »

Isi baza afirmatia pe ce?

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#11 Mesaj de sorina87 »

Le considera diurna acele cheltuieli....:)

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#12 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Revin cu o noua situatie refertioare la deplasare. Daca angajatul a scos bani cash in valuta de pe cardul firmei de valuta, in timpul delegatiei, cum abordez aceasta procedura? Inregistrez operatia la registru de casa valuta, din acesti bani scosi a cheltuit cash acolo si a adus bonuri pt acele cheltuieli. De ex, din acei bani scosi a platit cazarea acolo.Exista factura pe numele firmei pt banii scosi. Este ok?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#13 Mesaj de pinteae »

Toate sumele ridicate de catre delegat, le consider avans de trezorerie primit in timpul deplasarii. Articolul contabil fiind 542 = 5121/5124.
La intoarcerea din deplasare, delegatul ataseaza documentele la decont, isi completeaza decontul si astfel se descarca de gestiune pentru sumele ridicate.
Nu insist asupra articolelor contabile generate de decontarea sumelor, pentru ca le cunoaste fiecare dinte noi.
Eugen Pintea

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#14 Mesaj de sorina87 »

Dar daca banii respectivi i-a scos doar ca sa plateasca factura de cazare acolo, neputand sa plateasca cu cardul, mai trebuie sa consider avans de trezorerie?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Cheltuielile cu deplasarea

#15 Mesaj de pinteae »

Evident!
Poti sa o consideri altfel?
A depus sumele in caseria unitatii?
Daca le-ai considerat asa, cum anume s-a intamplat?
Intotdeauna, cand sunt ridicate sume in bani in timpul deplasarii, le consideri avans spre decontare.
Eugen Pintea

Scrie răspuns