Adeverinta vechime

Mesaj
Autor
neagoeb1
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mai 15, 2013 9:56 am
Localitate: Buftea

Adeverinta vechime

#1 Mesaj de neagoeb1 »

Buna ziua,
am o nelamurire referitoare la inscrisul in adeverinta a continuitatii vechimii in munca dupa anul 2010 si anume: pe primul rand inscriu"continua activitatea conform cim nr.... cf.art.12(1) din codul muncii" ? Este corect sau trebuie inscris altfel ? Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Adeverinta vechime

#2 Mesaj de pomparaus »

Pe durata executarii contractului individual de munca, dupa data de 01.01.2011- data abrogarii Decretului nr 92/1976 privind carnetul de munca, au intervenit urmatoarele mutatii ( incheierea, modificarea, suspendarea si incetarea contractului individual de munca) :
In prima rubrica scrii "incadrat cf.art.12(1)...

neagoeb1
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mai 15, 2013 9:56 am
Localitate: Buftea

Re: Adeverinta vechime

#3 Mesaj de neagoeb1 »

Multumesc!

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Adeverinta vechime

#4 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
A patit cineva asa ceva?:)
Am inregistrat din greseala un viitor angajat la alta societate, in registrul itm-ului Reges. Imediat l-am radiat din societatea unde l-am inregistrat gresit. Am considerat ca am rezolvat problema si am stat linistita :). Sunt sunata de la somaj ca acest salariat apare activ la somaj si inca nu stiu cum sa rezolv aceasta problema. Domnii de la ITM au spus ca respectivul nu mai apare la firma unde l-am inregistrat gresit. Poate careva din voi ati avut bucuria sa creati o asa eroare si imi spuneti cum ati rezolvat.
Multumesc pentru timpul acordat.
Spor la treaba.

tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Adeverinta vechime

#5 Mesaj de tofoleanum »

Buna ziua,
Am avut aceasta situatie.
Desi am radiat si contractul si salariatul, la ITM apare salariatul radiat si contractul activ.
Am sesizat acest lucru la ITM, care mi-a raspuns ca radierea unui contract sau a unui salariat este evidenţiată printr-un indicator al contractului/salariatului si nu reprezintă stare a acestor elemente si ca exista un protocol intre Itm si somaj in acest sens.
Acum stiti cum e, in functie de judet, institutiile actioneaza diferit!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Adeverinta vechime

#6 Mesaj de tobosv790 »

Carcalete. Nu exista o procedura unitara?

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Adeverinta vechime

#7 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc ptr. sfat. Printre altele m-am gandit sa eliberaz o adeverinta in care sa mentionez ca inregistrarea cim nr.... nu constituie vechime si stagiii de cotizare la pensii si soma. Deasemenea cu mentiunea ca s-a inregistrat eronat acel cim. Formulez eu cumva. Ma gandesc peste ani cand merge omul in pensie sau tot asa va beneficia de somaj atunci omul sa nu aiba probleme.
Succes in toate.

Scrie răspuns