Tichete cadou

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Tichete cadou

#16 Mesaj de fagarasa176 »

Din punctul meu de vedere nu ai solutie
Sefu sa le explice
E logic ca introducand pe alte venituri 1000 lei brut netul ramane in jur de 650 lei, dar tu retii apoi 1000 NET, astfel restul de plata scade cu cv contributiilor
O alta posibilitate este ca pe alte venituri sa le treci in jur de 1600 lei brut, adica 1000 net+contributii, ca sa le ramana curat in mana 1000 lei
Avand in vedere ca este alegerea "sefuţului" sa plateasca acuma
Nu este ok sa ii dai omului 1000 lei dar de fapt sa primeasca 650 lei in final
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Tichete cadou

#17 Mesaj de tobosv790 »

fagarasa176 scrie:Daca faci retinere din salariul net si la cont alegi 5328 nu are ce sa fie in neregula la restul de plata.
Nu inteleg partea cu anularea contributiilor...daca retinerea se face din salariul net ce legatura are cu contributiile.
Merge asa.. La retinere trebuie sa bagi suma ce reprezinta cval tichetelor acordate . Dar trebuie sa alegi din ecranul "retineri":"aplicat la "salariul net" si retinut tot din "salariul net". De la firma mi se raspunsese sa aleg aplicat la"salariul de baza" si retinut din"total salariu". In acest fel programul pastreaza contributiile calculate pentru tichetele date in plus si scade"restul de plata" cu valoarea impozitului si contributiilor aferente acestor tichete (in cazul nostru 443 lei).Ceea ce e correct. Am modificat fata de postarea initala intrucat am mai verificat o data pe o firma de test.
Ultima oară modificat Mie Feb 07, 2018 4:15 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Tichete cadou

#18 Mesaj de roncovf »

Sunt doua probleme:
1. Restul de plata este afectat, asta e, dacă patronii au gărgăuni în cap și vor să folosească mijloace "moderne" de stimulare fără să cunoască implicațiile fiscale. Îi dai tichet cadou de 1000 lei, iar după îi reții din salariu 450 lei. Fiecare cum crede.

2. Înregistrarea în program. Detalierea la Tichete/Avantaje în natură e făcută degeaba, toate variantele duc la același calcul. Ca să nu mai spun, cum spunea și TobosV, că te fură ”priveliștea”, le bagi la avantaje în natură, te aștepți să le impoziteze corect, dar nu se întâmplă nimic.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Tichete cadou

#19 Mesaj de tobosv790 »

@roncovf o solutie ar fi ce am scris eu mai sus ( cu ajutorul consistent din partea lui @fagarasa176). Dar daca nu-mi ziceai tu mergeam in continuare, linistit, pe "avantaje in natura" si luam teapa. Multumesc ambilor.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Tichete cadou

#20 Mesaj de tobosv790 »

Si mai e o hiba. Daca cumva ati gresit o retinere, ca mai sus, e bine sa o stergeti si sa o introduceti din nou. Cand folositi butonul"modif" nu mai calculeaza cum trebuie. Cel putin ciudatenia asta mi s-a intamplat mie. Cum ii zice? Aha: vreun"bug".

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Tichete cadou

#21 Mesaj de roncovf »

Am patit si eu

enea91
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 03, 2018 11:32 am

Re: Tichete cadou

#22 Mesaj de enea91 »

buna ziua.

Eu am o alta problema. S-au acordat tichete cadou in valoare de 150 lei/ angajat in luna decembrie.
Conform legii sunt neimpozabile la calculul impozitului pe salarii si contributiilor sociale tichetele cadou oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
Saga imi calculeaza impozit 10% daca le inregistrez prin "tichete".
Cum ar trebui sa procedez?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Tichete cadou

#23 Mesaj de septimiuv »

Veniturile impozabile nu trebuie să apară în statul de plată. Se introduc prin note contabile.

enea91
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 03, 2018 11:32 am

Re: Tichete cadou

#24 Mesaj de enea91 »

Presupun ca ai vrut sa spui Veniturile neimpozabile ...
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Tichete cadou

#25 Mesaj de septimiuv »

Neimpozabile, corect.

Scrie răspuns