FEMEI INSARCINATE SCUTITE DE CAS

Mesaj
Autor
feigia750
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 16, 2012 3:24 pm

FEMEI INSARCINATE SCUTITE DE CAS

#1 Mesaj de feigia750 »

prin OUG 79/2017 din 8 noiembrie2017 punctul 64. Se aduc modificări la legea 227/2015 codul fiscal art.154 punctul g. Astfel noua lege suna asa:

legea 227/2015 codul fiscal art. 154 Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate punctul 1 g femeile însărcinate si lăuze (conform modificărilor din oug 79/2017 s-a eliminat plafonul pentru cat erau scutite)
Atenție totuși la femeile însărcinate care se încadrează la art 154 punctul 2 din legea 227/2015, ele trebuie sa plătească contribuțiile.

Ce parere aveti? am scutire de la începutul sarcini DE CAND ADUC ADEVERINTA sau doar pe perioada de CONCEDIULUI PRE SI POSTNATAL? legea spune ca se ofera scutire femeilor însărcinate si lauze si nu femeilor aflate in concediu de sarcina si lăuzie. va rog argumentați

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: FEMEI INSARCINATE SCUTITE DE CAS

#2 Mesaj de septimiuv »

Sună la Anaf dacă vrei argumente.
Nu ne-ai câștigat la loc în plic.

feigia750
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 16, 2012 3:24 pm

Re: FEMEI INSARCINATE SCUTITE DE CAS

#3 Mesaj de feigia750 »

stai liniștit ca nu ma bazam pe tine, am vrut doar sa atrag atenția asupra un drept oferit femeilor însărcinate, fără sa ma dau mare. E totuși un drept important care a fost trecut cu vederea de multa lume.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FEMEI INSARCINATE SCUTITE DE CAS

#4 Mesaj de tomac »

Nu vă poate da nimeni un răspuns concret. Mă tem că nici ANAF. Dacă veți suna la serviciul de asistență cel mai probabil vi se va spune că nu există norme și că nu vi se poate răspunde.
Luând strict textul de lege, litera ei, în opinia mea de exemplu, o femeie însărcinată poate fi exceptată încă din prima lună de sarcină de plata CASS. În baza a cărui document, e o altă discuție. E o lipsă clară de norme aici și răspunsurile pot fi exclusiv opinii bazate doar pe modul personal al fiecăruia de a interpreta acel text de lege.
Probabil însă că MF va clarifica ulterior situația asta prin norme și va considera că e vorba de perioada concediului de sarcină. Probabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns