Primă cu ocazia zilei de naștere

Mesaj
Autor
plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Primă cu ocazia zilei de naștere

#1 Mesaj de plugarua »

Bună ziua! La nivel de societate s-a decis ca începând cu anul 2018, pentru fiecare salariat să se acorde în luna în care este născut o primă (ca un fel de cadou din partea societății). Cum ar trebui să procedez cu suma respectivă? O trec pe alte venituri și trebuie să fac un act adițional pentru fiecare salariat în parte sau e valabilă decizia administratorului? De asemeni, codul fiscal spune că limita până la care nu se reține impozit și contribuții este 150 lei, dar societatea a decis că va acorda o sumă mai mare de 150 lei, în acest fel, cum procedez? 150 e neimpozabil iar până la 300 o pun pe alte venituri impozabile ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#2 Mesaj de fagarasa176 »

plugarua scrie: De asemeni, codul fiscal spune că limita până la care nu se reține impozit și contribuții este 150 lei,
Ia citeste tu mai bine in ce situatii nu este impozabila suma respectiva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#3 Mesaj de plugarua »

fagarasa176 eu am citit și doar am cerut un sfat, nu trebuie să mă puneți la zid. Poate exprimarea nu a fost prea clară. La acest articol m-am referit : Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariaților, cât și cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#4 Mesaj de herganiec »

Orice suma data ca prima(chiar si pt ziua de nastere cazul dvs) este impozabila o puneti pe alte venituri in luna la salariatul respectiv. restul face programul.
Daca o dati inainte de salariu, la salariatul respectiv o completati pe alte veenituri si apoi o si puneti la el pe retineri. Asta e TOT. :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#5 Mesaj de plugarua »

Mulțumesc Herganiec pentru răspuns

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Nu te'a pus nimeni la zid.
Exprimarea a fost foarte clara, d-vs considerati ca aceasta prima de ziua de nastere a salariatului este NEIMPOZABILA in limita a 150 lei.
Si eu v'am spus sa mai citit inca odata codul fiscal
Acolo, dupa cum a'ti citat si d-vs, exista aceasta suma neimpozabila dar in alte situatii, nicidecum in situatia d-vs.
Aveti impresia ca v'am pus la zid?
Asteapta sa faci cunostinta cu "umorul" colegului @septimiu :twisted:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#7 Mesaj de kalapism »

Buna ziua.
S-au acordat de Pasti prime de 150 de lei la fiecare salariat. Cum trec aceasta suma sa nu fie impozabila pe statul de plata?

Va multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#8 Mesaj de septimiuv »

Nu se trece în statul de plată.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Primă cu ocazia zilei de naștere

#9 Mesaj de kalapism »

Multumesc!

Scrie răspuns