Micsorare timp lucru+salariu

Mesaj
Autor
neagoeb1
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mai 15, 2013 9:56 am
Localitate: Buftea

Micsorare timp lucru+salariu

#1 Mesaj de neagoeb1 »

Buna seara! Am urmatoarea situatie: incepand cu data de 09.07.18 trebuie sa micsorez timpul de lucru si implicit salariul unui angajat.Problema e ca nu este la inceput de luna si programul calculeaza modificarea efectuata de la inceputul lunii.Cum procedez ca pana la data sus-mentionata angajatul sa apara cu timp de munca 8 ore si salariul aferent,iar de atunci incolo cu timp partial de 4 ore si salariul la jumatate.Va rog ajutati-ma!Va multumesc anticipat!!!!!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#2 Mesaj de herganiec »

e greu, sau aproape imposibil.
Mai bine il lasati asa pana la sf de luna, iar suma necuvenita(pt timpul nelucrat) o puneti pe retineri. Modificarile de salariu sau norma de lucru se fac doar cu inceput de luna.
Sau incheiati CIM acesta cu 08.07.2018 si faceti altul nou cu norma si salariul nou cu 09.07.2018.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

neagoeb1
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mai 15, 2013 9:56 am
Localitate: Buftea

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#3 Mesaj de neagoeb1 »

Multumesc!La varianta cu inchiderea cim m-am gandit si eu, ca fiind ultima abordare si se pare ca asa o sa fac !! Am mai vazut si alte opinii ulterior, dar cred ca ma rezum la aceasta.Multumesc !

ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#4 Mesaj de ardeleanuc723 »

Buna dimineata !Aceiasi problema o am si eu in luna iulie ,cu un angajat care are 3 zile cate 2 ore si restul zilelor cu 1 ora. Am inchis contractual cu 2 ore si am deschis altul cu 1 ora,dar cum voi completa declaratia mi-se pare o problema !Va rog sfaturi !Multumesc anticipat !

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#5 Mesaj de stroescud »

Si solutia cu doua contracte pe acelasi nume in luna creeaza probleme in D112.
Am patit-o si de atunci la inceput de luna fac toate modificarile, chit ca nu le convine patronilor.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#6 Mesaj de herganiec »

icheiati primul contract, deschideti pe cel de-al doilea in luna respectiva.. validati statul si faceti si D112 sa vedeti daca e ok. Apoi mai discutam.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#7 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala, daca tot vreti sa va faceti probleme in plus cu modificare normei/salariului in timpul lunii, atunci la "salariati" modificati de la inceput de luna cu programul/salariul redus, iar diferenta sa fie platit pe "alte venituri", calculul salariului se face manual.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#8 Mesaj de stroescud »

herganiec scrie:icheiati primul contract, deschideti pe cel de-al doilea in luna respectiva.. validati statul si faceti si D112 sa vedeti daca e ok. Apoi mai discutam.
Nu este OK. iese tot o bramburoaiureala in D112, daca vreti sa ma credeti.
In stat e bine, SAGA lucreaza corect, dar apoi iese un haloimas in D112.
Invatati-va patronii sa nu mai schimbe nimic in decursul lunii!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Micsorare timp lucru+salariu

#9 Mesaj de herganiec »

:)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns