Ref contributii salariale pentru un elev de 19 ani

Mesaj
Autor
nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Ref contributii salariale pentru un elev de 19 ani

#1 Mesaj de nitah »

Va rog frumos ,sa-mi spuneti cum calculez contributiile : CAS si CASS ,in cazul unui elev clasa a 12a,angajat cu 2h/zi ,perioada nedeterminata ?
Are salariu brut :475 Ron
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ref contributii salariale pentru un elev de 19 ani

#2 Mesaj de tomac »

La brut. Se rețin toate contribuțiile și impozitul. Dar trebuie să facă dovada că este elev. Cu o adeverință eliberată de unitatea școlară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: Ref contributii salariale pentru un elev de 19 ani

#3 Mesaj de cojocarua487 »

Conform art.154 alin (1) litera a) :
ART. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate
(1) Următoarele categorii de persoane fizice sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate:
a) copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenții de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni de la terminarea studiilor, ucenici sau studenți, precum și persoanele care urmează modulul instruirii individuale, pe baza cererii lor, pentru a deveni soldați sau gradați profesioniști. Dacă realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor sau venituri lunare cumulate din activități independente, activități agricole, silvicultură și piscicultură peste valoarea salariului de bază minim brut pe țară, pentru aceste venituri datorează contribuție;

Parerea mea este ca nu datoreaza contributie la sanatate conform art mentionat mai sus deoarece este elev si obtine venituri sub valoarea salariului de bază minim brut pe țară cu toate ca ANAF nu a actualizat formularul 112 pentru aceste exceptii si o sa va dea atentionare...

Scrie răspuns