Concedii medicale iulie 2018

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Concedii medicale iulie 2018

#31 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc! Am refacut. Verificasem pe site si vazusem ca este aceeasi versiune de Saga pe care o aveam instalata si credeam ca nu au actualizat cererea.
Dar am dat totusi o actualizare, cum m-ati sfatuit, si au introdus cererea noua.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concedii medicale iulie 2018

#32 Mesaj de balazse »

Pentru AlexoaiaC
Un sfat, intotdeauna verifica si data, deoarece este posibil ca intre timp sa mai apara o actualizarea la aceeasi versiune.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Concedii medicale iulie 2018

#33 Mesaj de ovidiuo »

Multi utilizatori (as spune ca marea majoritate) fac update-ul de SAGA din "Ajutor" -> "Actualizare automata" si cand intra in aceasta sectiune a programului vad ca versiunea existenta pe site este aceeasi cu cea instalata si nu mai fac update-ul. Eu am observat faptul ca apare o versiune majora pe site (sa zicem pe 20.08.2020) si care are o anumita dimensiune (36,50MB) ... Acum, pentru cine intra zilnic pe site si se duce in sectiunea de download o sa observe ca versiunea majora (526 de ex.) ramane neschimbata, dar "Data" si "Dimensiunea" pot fi modificate fata de cele initiale (de la data aparitiei versiunii principale) ... adica, zi de zi, echipa SAGA munceste, remediaza si imbunatateste diverse functiuni "minore" sa le spunem (gen introduc o noua versiune de D112 scoasa peste noapte, o cererea noua pentru Casa de Sanatate - ca in cazul de fata ... repara mici bug-uri) .. de aceea ar fi indicat sa intram zilnic si sa facem "actualizarile" chiar daca pare ca avem ultima versiune a programului ! .. o zi frumoasa !

P.S. Eu sunt adeptul actualizarii direct de pe site prin download-area kit-ului de instalare din sectiunea SAGA C -> unde apare "Lista Actualizari", "Descarca" si "Mirror"-urile ! :)

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Concedii medicale iulie 2018

#34 Mesaj de stroescud »

ovidio scrie:
" Eu sunt adeptul actualizarii direct de pe site prin download-area kit-ului de instalare din sectiunea SAGA C -> unde apare "Lista Actualizari", "Descarca" si "Mirror"-urile ! :)
Dar salvare de siguranta nu faci inainte de update? :)

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Concedii medicale iulie 2018

#35 Mesaj de ovidiuo »

@stroescud: Nu m-ati nimerit .. eu inainte de fiecare update arhivez tot folderul SAGA C.3.0 cu exceptia folderului "SALV_BD" (cine stie ce contine, intelege de ce nu il includ in arhiva) .. m-am uitat din curiozitate acum si am arhive cu folderul SAGA, facute manual de 95,60 GB ... :) .. stati linistit, la mine nu este cazul de "salvari de siguranta" .. am si cunostinte informatice (in afara de cele contabile) mult peste medie (fiind modest aici) .. :) ... Eu doar incercam sa dau un sfat (in general) despre cum procedez eu si consider ca este bine .. dar poate gresesc ! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concedii medicale iulie 2018

#36 Mesaj de balazse »

Mie mi-ar place sa obtin detalii despre actualizari, adica sa vedem un istoric si mici detalii (vedeti si discutia de aici: https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=47595).
Eu procedez la fel ca si OvidiuO, ii drept ca aproare in fiecare zi verific daca a aparut o noua versiune/actualizare, dar poate si la actualizarea automata ar trebui efectuat mici modificari, deorece apare doar faptul exista pe site o anumita versiune, dar nu mai face corelatie cu cel existent pe calculator si sa zica daca exista diferenta.
Recunosc ca vreau prea multe, dar consider ca in multe cazuri ar fi optim sa obtinem mai multe despre actualizari.

Scrie răspuns