Procent ore suplimentare si de noapte

Mesaj
Autor
sucius520
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 2:10 pm

Procent ore suplimentare si de noapte

#1 Mesaj de sucius520 »

Buna ziua,
Am nevoie de ajutor in urmatoarea speta: am o firma la care angajatii efectueaza ore suplimentare platite suplimentar cu 75% si ore de noapte ocazional pe care le plateste cu 100%.
Prima intrebare: la statul de plata la detalii când introduc procentele cat sa trec 75% sau 175%, respectiv la orele de noapte 200%.

Angajatii efectueaza ore de noapte doar ocazional, cate 2 ore, nu au depasit niciodata 3 ore pe zi. Am gasit in Codul Muncii la art. 126 lit a si b, se mentioneaza faptul ca angajatii ar trebui sa aiba cel putin 3 ore pe noapte pentru a primi un spor de 25% din salariul de baza.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Procent ore suplimentare si de noapte

#2 Mesaj de tomac »

175% sau 200% dacă nu acordă zi liberă plătită la o dată ulterioară. Dacă acordă zi liberă plătită ulterior, atunci 75% respectiv 100% după caz. 75% sau 175% se plătește pentru timpul suplimentar lucrat dacă acel timp suplimentar e în zile normale, iar 100% sau 200% pentru timp suplimentar datorită muncii în zile de sărbătoare legală.
În niciun caz legat de ore de noapte.
La ore de noapte se acordă un spor de 25% dacă minim 30% din timpul lunar este lucrat pe noapte sau dacă are mai mult de 3 ore pe noapte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns