Absente nemotivate

Mesaj
Autor
ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Absente nemotivate

#1 Mesaj de ducaa »

Buna ziua,
Avem probleme cu un angajat si astazi este a treia zi cand absemnteaza nemotivat. A facut mai multe gafe (a incasat de la clienti bani si i a bagat in buzunar) si sa nu mai fie luat la raspundere a ales sa nu mai vina. Vreau sa ii suspend contractul de munca cf art 51 alin 2, dupa care sa ii intocmesc o adresa sa il invit sapt viitoare in vederea clarificarii situatiei privind absentarea.
As avea mare nevoie de confirmarea dvs ca fac bine ce fac si daca ati putea sa ma ajutati si cu un model de adresa.
nu stiu ce anume sa specific in adresa.
multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Absente nemotivate

#2 Mesaj de balazse »

Daca este mentionat asa ceva in contractul individual de munca, regulamentul intern sau contractul colectiv de munca atunci poti suspenda contractul.
Cum adica, ce sa specifici? Trebuie sa mentionezi din ce cauza vrei sa se prezinte la serviciu.

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Absente nemotivate

#3 Mesaj de ducaa »

Am verificat contractul de munca si regulamentul, nu am gasit specificat acest aspect in mod expres, insa nu este evident ca el trebuie sa vina sau sa anunte conducerea ca lipseste de la servici?

obligaţia de a realiza norma de muncă sau, după caz, de a îndeplini atribuţiile ce îi revin conform fişei postului; Aceasta obligatie nu ma acopera daca i as suspenda contractul? . i am intocmit ieri o adresa in care il invitam sapt viitoate sa dea explicatii cu privire la absentarea de la locul de munca, in caz de neprezenta i se desfaca cim disciplinar, insa as dori sa ii suspend contractul in aceasta perioada, insa daca atragem dupa aceasta suspendare alte probleme mai bine renuntam :(((((((((((((((9

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Absente nemotivate

#4 Mesaj de balazse »

Mai mult decat zice Codul Muncii nu pot sa spun:
Articolul 51
(2) Contractul individual de muncă poate fi suspendat în situația absențelor nemotivate ale salariatului, în condițiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum și prin regulamentul intern.
Nu ai modificat pana acum (acum 6 luni, sa zicem) regulamentul intern?

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Absente nemotivate

#5 Mesaj de ducaa »

nu am facut nici o modificare.

ma puteti ajuta cu un model ?

multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Absente nemotivate

#6 Mesaj de balazse »

Introduci in google "itm regulament intern" si vei gasii o multime.

pavalm965
Mesaje: 51
Membru din: Vin Ian 23, 2015 10:06 am

Re: Absente nemotivate

#7 Mesaj de pavalm965 »

In regulamentul intern specificati si zilele legale din anul 2018/ evaluarea salariatilor/ si la sfarsit sa semneze toti salariatii. am avut control itm dupa actualizare si a fost bine.

Scrie răspuns