cum inregistrez masa calda data salariatiilor

Mesaj
Autor
dobosf
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 27, 2015 2:40 pm

cum inregistrez masa calda data salariatiilor

#1 Mesaj de dobosf »

Buna ziua. Am o intrebare referitoare la masa calda acordata salariatilor. Firma are un restaurant, pe langa alte obiecte de activitate, salariatii primind o masa calda pe zi. Cum ar trebui sa procedez pentru inregistrarea ei, in contabilitate si sa apara si pe fluturasul de salarii? Angajatorul nu da si tichete de masa.
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum inregistrez masa calda data salariatiilor

#2 Mesaj de tomac »

Introduceți, în tabelul "Prime, depășiri de plan, alte drepturi" din ecranul "Configurare salarii" - meniul Administrare, o linie nouă "Masă servită salariaților" fără a completa nimic la procent și fără a bifa opțiunea "Blocat". Salvați.
În state salarii - pe un stat de salarii nevalidat vă poziționați pe numele unui salariat căruia vreți să-i treceți masa servită la drepturi salariale și apăsați "Modific" apoi butonul de "Detalii". Completați valoarea masei servite în ecranul de detalii pe poziția definită în configurare.
Operați și o reținere la același nivel. Puteți pune la cont corespondent la rețineri orice cont dorit, chiar și unul de venituri.
Pe fluturaș va apărea masa servită detaliat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popaf577
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 25, 2016 12:07 pm

Re: cum inregistrez masa calda data salariatiilor

#3 Mesaj de popaf577 »

Buna seara! Referitor la raspunsul pe care l-ati dat, va rog sa-mi spuneti ce inseamna "Operați și o reținere la același nivel. Puteți pune la cont corespondent la rețineri orice cont dorit, chiar și unul de venituri". Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum inregistrez masa calda data salariatiilor

#4 Mesaj de tomac »

Nu înțeleg ce aș putea explica?!
Eu cred că este foarte clar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: cum inregistrez masa calda data salariatiilor

#5 Mesaj de tobosv790 »

Se opereaza si la retineri pentru ca altfel ar fi influentat"restul de plata"din statul de plata. In felul acesta NU se modifica decat cu impozitul si contributiile retinute pentru acea masa calda. Incercati si va convingeti. Este la fel ca la tichetele de masa acordate in plus (necuvenite) si pentru care angajatorul prefera sa plateasca toate contributiile dar totusi sa le acorde.

Scrie răspuns