clauza de mobilitate

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

clauza de mobilitate

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, am urmatoarea situatie: firma de constructii urmeaza sa angajeze muncitori necalificati pentru prestari servicii in constructii, cu norma intreaga, 8 ore pe zi, 40 ore pe saptamana. Angajatii vor lucra pe santier, in functie de locatia beneficiarului, in general cateva saptamani intr`un loc, apoi de muta in alta locatie. Va rog sa imi spuneti daca:
1. angajatorul este obligat sa mentioneze in CIM clauza de mobilitate?
2. daca da, unde se trece in CIM clauza de mobilitate? la locul muncii poate fi scris ``la beneficiar``?
3. clauza de mobilitate poate fi de ex. 100 lei brut lunar (se va adauga lunar la salariul brut de incadrare sau la brut realizat?) sau 5% din salariul de incadrare brut?
Multumesc

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: clauza de mobilitate

#2 Mesaj de stroescud »

Clauza de mobilitate, de confidentialitate nu sunt legiferate expres in Codul Muncii.
Ele se pot acorda numai prin negociere directa intre angajator si angajat.
Se face act aditional la CIM unde se adauga Clauza de... acordata, precum si cuantumul ei, si se raporteaza ca orice Aact Adi in Revisal.
Eu am trecut-o la sporuri (spor specific angajator) deoarece o am in procent de 25% la salariul brut, si se acorda lunar pana cand angajatul isi va termina munca pentru care i-am acordat spor de mobilitate

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: clauza de mobilitate

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, multumesc pentru raspuns.
Nu am inteles daca angajatorul este obligat acorde suplimente in bani sau natura daca angajatul nu solicita mentionarea in CIM sau prin act aditional a clauzei de mobilitate.
Daca este obligatoriu, pot trece direct in CIM clauza de mobilitate, la incheierea CIM, pentru a nu mai face act aditional?
La sporuri sau la alte adaosuri se trece sporul pentru mobilitate si se mentioneaza ca reprezinta spor pentru clauza de mobilitate?
Am introdus in CIM la Salariati in Fisiere spor permanent cod 01 un procent de 5%, am generat statul de plata si sporul este calculat la salariul lunar brut de incadrare, este corect?
Multumesc

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: clauza de mobilitate

#4 Mesaj de stroescud »

daca este angajat nou ii poti trece direct in CIM clauza de mobilitate iar la sporuri in CIM ii treci sporul asa cum l-ai creat.
daca este deja angajat, cu CIM, ii faci Act Aditional.
Orice corectie, modificare la CIM se face prin act aditional.
PS- la cei carora le treci in CIM clauza de mobilitate, o sa le-o anulezi cand nu se va mai acorda tot prin Act Aditional
orice interventie la CIM se raporteaza in REVISAL. Ai grija la termenele de raportare.
PPS- Sunt sporuri care sunt reglementate prin Legea 53 si sporuri care se negociaza direct angajator-angajat

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: clauza de mobilitate

#5 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, va multumesc pentru raspunsuri.
Da, sunt angajati initiali, unii vor lucra numai pe santier, iar asociatii dintre care unul este si administrator, vor lucra si la birou si pe santier, din acest motiv cred ca mentionarea clauzei de mobilitate in CIM e indicata pentru a nu mai intocmi si acte aditionale.
Am numit sporul ``spor aferent clauzei de mobilitate``, asa trec in CIM cu procentul respectiv la rubrica ``sporuri``, asa apare sporul denumit si cu procentul stabilit in ``raport salariat``, este corect?
Revisal se va intocmi pentru sediul social, nu exista puncte de lucru, locatiile se schimba in functie de beneficiar, este corect?
Regret insistenta, dar este prima data cand am o astfel de situatie si nu vreau sa gresesc.
In cazul normei intregi, 8 ore pe zi, trebuie trecut si intervalul orar sau acesta se trece doar la CIM cu timp partial?
Multumesc

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: clauza de mobilitate

#6 Mesaj de stroescud »

-orice modificare/corectie asupra CIM angajat vechi, operatii care se fac numai prin act aditional se prelucreaza in REVISAL, la rubrica/operatia respectiva, se face backup si se genereaza fisierul (.rvs) care se transmite la ITM.
-daca este CIM nou, trebuie sa mentionezi in el toate aceste lucruri, acordarea clauzei si in ce cunatum, fix sau procent la salriul brut.
-sporul l-ai facut corect in SAGA
-nu conteaza ca revisal este pentru firma la sediu social, tu i-ai cordat salariatului acest spor si el trebuie mentionat fie in contract de nou angajat, fie la angajat mai vechi prin act aditional la CIM.
-timpul de lucru si intervalul orar trebuie trecut oricarui angajat, nu conteaza norma de lucru.

ganescud832
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 09, 2021 2:41 pm

Re: clauza de mobilitate

#7 Mesaj de ganescud832 »

Buna,
referitor la clauza de mobilitate, este sau nu impozabila, cum o trecem in Saga??

vasilem201
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 10, 2017 1:59 pm

Re: clauza de mobilitate

#8 Mesaj de vasilem201 »

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti unde operez in saga clauza de mobilitate astfel incat in declaratia 112 sa se duca la la randul 8.2.4?

vasilem201
Mesaje: 2
Membru din: Dum Dec 10, 2017 1:59 pm

Re: clauza de mobilitate

#9 Mesaj de vasilem201 »

Cum se opereaza in saga in SALARIATI clauza de mobilitate astfel incat sa genereze actul aditional cu ac clauza?

Scrie răspuns