subventie angajare somaj

Încuiat
Mesaj
Autor
dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

subventie angajare somaj

#1 Mesaj de dinud251 »

Buna ziua.
In cat timp se poate depune dosarul pentru obtinerea suventiei in cazul angajarii somerilor?
Am urmatorul caz: o firma a angajat doi someri pe 1 septembrie 2018. La momentul respectiv i-am comunicat angajatorului faptul ca pote obtine 2250 lei pentru fiecare dintre ei. Fiind o firma cu asociati straini care nu locuiesc aici deciziile se iau destul de greu, dupa ce trec prin tot felul de mecanisme, am primit azi raspunsul ca sunt de acord si vor sa obtine subventia :D:D:D.
Se mai poate face acum ceva?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: subventie angajare somaj

#2 Mesaj de pomparaus »

Trebuie sa ai o conventie semnata cu cei de la somaj. Nu ai conventie, nu ai subventie.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: subventie angajare somaj

#3 Mesaj de camere »

Buna ziua. Am o conventie la somaj. Se primesc banii pt luna octombrie daca salariatul a fost in concediu medical toata luna?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: subventie angajare somaj

#4 Mesaj de ovidiuo »

@camere: Nu - niciun banut !

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: subventie angajare somaj

#5 Mesaj de roncovf »

Pentru un plus de siguranță, mai întreb și eu: convențiile la șomaj nu se mai declară în D112 și nu se mai fac niciun fel de deduceri din obligațiile de plată de salarii?
Cu alte cuvinte, statul de plată este unul obișnuit, fără mențiuni privind subvențiile, iar banii se primesc în baza documentației depuse lunar la AJOFM?

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: subventie angajare somaj

#6 Mesaj de camere »

Da.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: subventie angajare somaj

#7 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Pentru conventii, subventii la somaj, lunar ce documente se depun din partea firmei la AJOFM?
E prima luna in care trebuie depus documentatia.
D112 luna noiembrie,stat de plata semnat, pontaj semnat, document justificativ de achitare a contributiilor, altceva trebuie depus?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventie angajare somaj

#8 Mesaj de tomac »

imrehl - puteați posta încă în vreo 3 - 4 locuri.
Dacă mai postați aceeași întrebare în mai multe locuri, pe viitor vi le șterg pe toate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat