recupereare concediu medical iulie

Mesaj
Autor
stanr250
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 07, 2016 1:51 pm

recupereare concediu medical iulie

#1 Mesaj de stanr250 »

Buna ziua, am fost la Casa de santate si mi-a fost refuzat dosarul pe motiv ca la iulie am avut nr de zile 120 nu 122 . CONCEDU MEDICAL era in continuare la iunie si eu stiam ca se calculeaza la fel ca si pe iunie baza am lasat si nr de zile la fel, deoarece intra la exceptii. Intrebarea mea este:
cm 01.-19.07.2018 in continuare la iunie
cm 20.07-31.08.2018 initial( a schimbat spitalul;)
eu am calculat la primul nr de zile si baza la fel ca si in iunie, si la al doilea am calculat la iunie + cm adica 122 zile si baza noua. Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti cum e corect. MULTUMESC

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: recupereare concediu medical iulie

#2 Mesaj de tomac »

La CM în continuare nu se schimbă numărul de zile și nici baza de calcul. Nici programul nu o face dacă datele sunt introduse corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanr250
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 07, 2016 1:51 pm

Re: recupereare concediu medical iulie

#3 Mesaj de stanr250 »

Multumesc , pt raspuns stiu ca programul face bine d-na de la CSanatate mi-a refuzat dosarul pe motiv ca daca la iulie nu are 122 zile nu poate aproba cm, o sa duc doua tabele cu calculul indemnizatiei,Sper sa n-am probleme iar. MULTUMESC .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: recupereare concediu medical iulie

#4 Mesaj de balazse »

Pentru StanR250
Pentru concediul medical "initial" din 20.07.2018, nr de zile se schimba, deoarece exista o noua baza de calcul fata de cel anterior "in continuare" (adica la cel "in continuare" baza de calcul este dec 2017-iun 2018, adica 120 de zile, iar pentru noul "initial" baza de calcul este 122 de zile), si la fel calculeaza si programul.
Cel mai probabil nu ai mai verificat calculul facut de program si ai introdus valorile de la certificatul "in continuare".
Eu zic sa mai verifici datele introduse manual si calculate de program, mai ales sa tiparesti "calcul baza".

Scrie răspuns