Eroare D112

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Eroare D112

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua.

Stiu ca s-a mai discutat problema, dar la mine a facut si pui...

Am o salariata care a fost in concediu medical cod 08 in perioada 01-16 octombrie, iar din 17 octombrie inceteaza contractul de munca (ramane sotul in crestere copil iar doamna si-a dat demisia), drept pentru care i-am compensat in bani concediul de odihna neefectuat.

Pentru ca nu pot valida D112 in PDF ( probabil pentru ca avem contracte duble, concedii medicale, persoane cu handicap scutite de impozit si exceptate de la impozit anul curent...) de mai multe luni generez XML din Saga, il validez si este ok.

Luna aceasta am eroare si la XML:
E: asigurat (41) [idAsig = 335] sectiune asiguratB1 (1)
Baza Indemnizatie SOMAJ > 0 si Ore lucrate efectiv in luna = 0

Pentru ca am restul de erori nu pot intra in PDF pentru a face corectia obisnuita, adica sa trec o ora lucrata (in pdf) sau sa o trec pe salariata neasigurata pentru somaj. Am incercat variante ale acestor solutii, in afara PDF, dar nu m-au ajutat.

Daca fac modificarea direct in stat, si anume sa trec 1 ora lucrata , imi modifica salariul. Daca fac totusi modificari incat sa nu-mi afecteze salariul imi da alta eroare: E: asigurat (41) [idAsig = 335] sectiune asiguratB1 (1)
Baza Indemnizatie SOMAJ > 0 si Ore lucrate efectiv in luna = 0
eroare regula: S38.1: daca asigSO = 1 si B1_6 = 0 si B1_1 = 1, >7 sau 4 atunci B1_10 trebuie sa fie 0
Aceasta eroare apare probabil pentru ca nu am cum sa-i scad o ora din cele suspendate pentru concediul medical, care raman tot 96 de ore desi eu trec 1 ora lucrata...

Daca modific in Saga , Declaratia unica - Asigurati - si trec "2" la "Asigurat Somaj" (adica neasigurat) imi da o alta eroare cand generez XML:
E: validari globale
Numar de asigurati somaj (CNP-uri unice) eronat
eroare regula: A24: B_cnp (320) = B_cnp calculat cf. regulii (319)

Cei de la Saga mi-au raspuns asa: "Regulile de validare a declaratiei 112 nu permit situatiile in care exista venituri supuse contributiilor si timpul lucrat este zero".

Are cineva vreo idee salvatoare?

Multumesc mult de ajutor!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112

#2 Mesaj de tomac »

Ați procedat corect. Adică punând zero la bază șomaj și 2 la asigurat șomaj la persoana respectivă.
Mai trebuie să modificați în pagina B+C.1 la secțiunea B punctul 1 scăzând din valoarea de acolo numărul de salariați care sunt cu zero bază de calcul la șomaj. Dacă aveți 100 de persoane și doar la persoana asta ați modificat, puneți 99 la acea rubrică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Eroare D112

#3 Mesaj de alexoaiac »

Problema este ca nu pot lucra in PDF. Pot face aceste modificari in XML?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112

#4 Mesaj de tomac »

Eu nu am spus nimic de PDF.
Eu v-am spus să modificați în SAGA în ecranul din care se generează PDF sau XML, înainte de a genera XML. După ce modificați unde v-am spus obțineți un XML ce se va valida doar cu o atenționare - există venit la zile lucrate zero. Dar va fi doar o atenționare care este normală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Eroare D112

#5 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc mult! Am reusit sa generez un xml cu atentionare. O zi minunata sa aveti!

Scrie răspuns