ore suplimentare

Mesaj
Autor
crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

ore suplimentare

#1 Mesaj de crisanl707 »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati ca nu inteleg eu prea bine cum vine treaba cu orele suplimentare. Daca un salariat lucreaza sambata 8 ore i se da liber lunea si i se plateste si sambara si lunea adica 16 ore sau i se da liber si i se platesc doar 8 ore

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: ore suplimentare

#2 Mesaj de pinteae »

Ziua de luni trebuie sa fie libera, sau programul sa inceapa dupa scurgerea celor 48 de ore de repaus saptamanal.
Din punct de vedere a venitului salarial acordat, depinde cum este considerata ziua de sambata.
Daca este considerata program normal, deoarece programul de lucru saptamanal al locului de munca cuprinde si ziua de sambata, se acorda un spor cu caracter permanent, a carui cuantum este stabilit prin CIM.
Daca s-a lucrat ocazional, pentru orele lucrate sambata, salariatul va beneficia de un spor stabilit prin CCM sau RI.
Dar daca prin CCM sau RI s-au stabilit alte prevederi privind compensarea timpului lucrat in zilele de repaus, mai avantajoase salariatului, fata de cele prevazute prin Codul muncii, trebuie sa se respecte acele prevederi.
Eugen Pintea

Scrie răspuns