Calcul indemnizatie concediu medical

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Calcul indemnizatie concediu medical

#16 Mesaj de prunam »

@nasteaf : ati primit in decembrie 2018 o adresa referitoare la mai 2015 ? :D Dar nu s-au incasat banutii pana acum ?! Ce relevanta mai are adresa lor ?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Calcul indemnizatie concediu medical

#17 Mesaj de nasteaf »

Bineinteles ca nu s-au incasat banii pe concediile medicale pe care angajatorii i-au platit angajatilor!
La noi inca mai sunt bani de incasat pe concedii medicale de la Casa de Sanatate din luna decembrie 2012.Si sunt multi agenti economici in aceasta situatie, bineinteles nu cu sume f.mari, dar adunate pe perioade asa de mari de timp se aduna...
Si aceasta adresa am primit-o in urma unei notificari trimise de beneficiarul sumei-agentul economic- la Casa de Sanatate pt.achitarea sumelor restante, respectiv din 12.2012.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Calcul indemnizatie concediu medical

#18 Mesaj de prunam »

@nasteaf : wow ! Pai inseamna ca la noi (DB) este buna situatia ! Cererile pentru iunie 2018 (25.07.2018) s-au incasat in jur de 26-27.11.2018 .. cam in aproximativ patru luni achita Casa de Sanatate DB ! :D Si inainte (pana in ianuarie 2018) se achitau cam in doua luni !
Ultima oară modificat Sâm Dec 15, 2018 11:54 am de către prunam, modificat 1 dată în total.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Calcul indemnizatie concediu medical

#19 Mesaj de nasteaf »

La noi, la TM, tot timpul au fost intarzieri f.mari in recuperarea sumelor de la Casa de Asig.Sanatate si nu se iau masuri.Se mai schimba conducerea Casei de Sanatate, dar situatia ramane aceeasi.Nu stiu ce ar trebui facut in aceasta situatie.
Agentii economici care au sume mari de recuperat ii actioneaza in judecata, bineinteles ca si castiga, iar Casa de Sanatate trebuie sa achite debitul si penalitatile si cheltuielile de judecata. Dar agentii cu sume mici nu ii actioneaza in judecata, ca atare la ei "merge si asa", ca asa este la noi in Romania, si ii neglizeaza total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul indemnizatie concediu medical

#20 Mesaj de tomac »

Nu ați înțeles explicația mea.
Nu există nicăieri în norme interdicția de rotunjire a rezultatului primei înmulțiri. Și nu se ajunge la rezultat prin omiterea celei de-a treia zecimale ci prin rotunjirea rezultatului final.
Eu am spus că nu are logică faptul că o medie zilnică cu două zecimale, înmulțită cu un procent mai mic de 100% să fie evaluată la mai mult de 2 zecimale. Vă dă eroare la 112? Dacă nu, de ce, pe o declarație validată după regulile ANAF și CASS, ar respinge cei de la CASS o cerere? Ordinul privind întocmirea 112 e emis de ANAF, Ministerul Muncii și cel al Sănătății.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Calcul indemnizatie concediu medical

#21 Mesaj de tofoleanum »

Modul de calcul cu 2 zecimale reiese din Normele de aplicare a OUG 158/2005 actualizate in 2018, exemplu pe care l-am prezentat anterior.
Trebuie setat calculatorul sa nu faca rotunjirea in sus, dupa a treia zecimala (eu am optiunea CUT).
Daca la optiunea UP, iese un alt rezultat.

tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Calcul indemnizatie concediu medical

#22 Mesaj de tofoleanum »

Si inca ceva.
O sa spuneti ce atata discutie pentru 1 leu.
Din cauza acelui leu, se trece la o alta deducere personala, la un alt impozit si implicit la un alt rest de plata.

Scrie răspuns